Aktualności Premiera książki „Raporty sytuacyjne Komisarza Rządu w Gdyni 1929-1939”
W 2025 roku Biblioteka Gdynia kończy dziewięćdziesiąt lat. Jubileusz świętujemy z przytupem! Przed nami wyjątkowy rok pełen niespodzianek dla naszych czytelniczek i czytelników. Pierwsza z nich już 30 stycznia!
Zapraszamy serdecznie na wydarzenie poświęcone premierze książki Raporty sytuacyjne Komisarza Rządu w Gdyni 1929-1939, które odbędzie się w czwartek, 30 stycznia o godz. 17:30 w sali widowiskowej Konsulatu Kultury w Gdyni (ul. Jana z Kolna 25). Za opracowanie pozycji odpowiadają dr Jarosław Drozd oraz dr Krzysztof Chalimoniuk, a wydawcą jest Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni.
Wydarzenie podzielone zostanie na trzy części:
Spotkanie autorskie
Spotkanie autorskie z twórcami książki Raporty sytuacyjne Komisarza Rządu w Gdyni 1929-1939 – dr. Jarosławem Drozdem i dr. Krzysztofem Chalimoniukiem, które poprowadzi honorowy konsul Królestwa Danii Julian Franciszek Skelnik.
- dr Jarosław Drozd – absolwent Wydziału Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktor nauk humanistycznych, starszy kustosz w Archiwum Państwowym w Gdańsku Odział w Gdyni oraz adiunkt w Zakładzie Metodologii Historii, Historii Historiografii i Archiwistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Przedmiotem prowadzonych przez niego badań są stosunki wyznaniowe na Pomorzu w XIX-XX w., dzieje polskich towarzystw żeglugowych w okresie międzywojennym oraz zagadnienia z zakresu historii kultury fizycznej i sportu. Autor monografii Społeczność żydowska Gdyni w okresie międzywojennym (Gdynia 2007), Lost in The Whirlwind of War. Jewish Community in Gdynia (Gdynia 2008) i Sojusz narodu polskiego z morzem. Święto Morza w Gdyni 1932-1939 (Gdańsk 2021), wydawnictw źródłowych oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych.
- dr Krzysztof Chalimoniuk – doktor nauk humanistycznych, historyk i bibliotekarz. Prowadzący podcastu Morskie opowieści - rozmowy o Gdyni, realizowanego przez Bibliotekę Gdynia. Znany z opracowywania bibliotecznych cykli: Z archiwum Biblioteki Wiedzy oraz Oczy i uszy Gdyni, wykorzystujących humorystyczne materiały z prasy wydanej w dwudziestoleciu międzywojennym. Prowadzi również liczne prelekcje poświęcone historii Gdyni i gdyńskiego portu. Współautor książki ORP "Garland" (Gdynia 2018), autor licznych artykułów naukowych dla Rocznika Gdyńskiego i Nautologii, w tym m.in.: Kontakty czechosłowacko-gdyńskie w latach dwudziestych XX wieku oraz Z działalności konsulatów w międzywojennej Gdyni w latach 1923-1939.
Plany wydawnicze Biblioteki Gdynia
Przedstawienie planów wydawniczych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni z okazji dziewięćdziesięciolecia instytucji i zbliżającego się stulecia miasta, które zaprezentuje Natalia Gromow – dyrektorka Biblioteki Gdynia.
Gdynia Konsularna
Oficjalne rozpoczęcie projektu Gdynia Konsularna – Historia Konsulatów w Gdyni w latach 1920-2026 opartego na współpracy Biblioteki Gdynia, Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce z siedzibą w Gdańsku oraz Archiwum Państwowego w Gdańsku Oddziału w Gdyni. Przedstawione zostaną plany dotyczące wydania dwóch pozycji książkowych poświęconych historii gdyńskich placówek konsularnych. Zorganizowane zostanie również krótkie spotkanie poświęcone projektowi i problematyce konsularnej z udziałem osób zaangażowanych w jego realizację. Będą to:
- dr Jarosław Drozd i dr Krzysztof Chalimoniuk – odpowiedzialni za merytoryczną część projektu
- Małgorzata Sokołowska – autorka licznych publikacji poświęconych historii Gdyni
- Konsulowie: Jacek Tymiński (honorowy konsul Republiki Mołdawii); Julian Franciszek Skelnik (honorowy konsul Królestwa Danii)
- Rafał Machowiak - Sekretarz Generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej
- Prowadzący: Wojciech Kolańczyk – ambasador RP w Norwegii i Islandii w latach 2007-2012
O książce „Raporty sytuacyjne Komisarza Rządu w Gdyni 1929-1939”
Większość prezentowanych w tomie akt opatrzona jest klauzulami „ściśle tajne” lub „poufne”. Zamieszczone w nim sprawozdania sytuacyjne skupiają się na charakterystyce sytuacji ogólnej, zawartości prasy, polskim ruchu politycznym, mniejszościach narodowych i życiu religijnym. W podobny sposób usystematyzowano miesięczne sprawozdania obejmujące ruch wywrotowy zawodowy, strajkowy, ocenę bezpieczeństwa publicznego, oraz kwestie szpiegostwa i dywersji w strefie nadgranicznej. Ponadto sporo miejsca zajmują sprawozdania z życia polskich związków i stowarzyszeń.
W wydarzeniu wezmą udział zaproszeni goście oraz zainteresowani czytelnicy. Liczba miejsc jest ograniczona, w związku z czym zainteresowanych prosimy o zapisy pod adresem: promocja@bibliotekagdynia.pl.
Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce z siedzibą w Gdańsku oraz Archiwum Państwowe w Gdańsku Oddział w Gdyni.