Aktualności Pomorze jest kobietą. O Dniu Kobiet i lokalnej herstorii

Skąd wziął się Dzień Kobiet? Czym jest herstoria? Dlaczego w polskiej historii tak mało mówi się o kobietach i czy warto o nich przypominać? Czy w lokalnej historii znajdziemy warte uwagi postaci kobiece? I co wspólnego z odzyskiwaniem lokalnej herstorii ma praca w stoczni?

Zapraszamy do udziału w rozmowie i webinarium: "Pomorze jest kobietą. O Dniu Kobiet i lokalnej herstorii", które poprowadzi Anna Zielińska-Fedoruk, badaczka losów kobiet w Stoczni Gdańskiej i nie tylko.

Spotkanie na żywo odbędzie się na Facebooku Biblioteki Gdynia, w poniedziałek 8 marca. Startujemy o godzinie 18.00!

Ania Zielińska-Fedoruk – historyczka, archeolożka, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Działaczka w grupie społecznej Metropolitanka, twórczyni i autorka trasy Prekursorek po Starym i Głównym Mieście w Gdańsku, przewodniczka po terenach postoczniowych. Opracowała szlak bitew i walk w Gdańskich Miniaturach oraz herstoryczną trasę gdańskich emancypantek w ramach wydarzenia „100 lat Gdańszczanki! Za Stulecie Praw Wyborczych!”. Twórczyni programów edukacyjnych i scen
ariuszy lekcji z zakresu historii, antydyskryminacji i przedsiębiorczości. Koordynatorka projektów edukacyjnych i kulturalnych, współpracuje także przy projektach międzynarodowych.

W 2018 roku współkoordynowała projekt „100 kobiet na 100-lecie praw wyborczych”, w ramach którego napisała ponad 20 biogramów kobiet zasłużonych dla Gdańska i Pomorza. Współautorka tekstów do zaktualizowanej aplikacji Stocznia jest kobietą. Lubi uczyć się nowych rzeczy i spacerować po lesie.