Czarno-białe zdjęcie Katarzyny Bereniki Miszczuk z tytułem wpisu i informacją o spotkaniu

Aktualności Moje słowiańskie potworne ja

Zapraszamy do letniej zabawy: jak mój wewnętrzny potwór kieruje moimi wyborami książkowymi. Czyli nie do końca na serio poradnik „co czytać, pani biblioteko, co czytać?!”.

Zabawa jest prosta:

  1. Przeczytaj opisy słowiańskich straszydeł: Baby cmentarnej, Bezkosta, Błędnicy, Dziewoni, Kikimory, Licha, Rusałek, Rzepióra i Mroza.
  2. Zdecyduj, które pasują do ciebie najbardziej.
  3. Zamów książkę.
  4. Poczytaj i baw się dobrze! Pamiętaj, że książki zawsze można oddać i przyjść jednak po jakąś inną, mamy ich w końcu sporo, a nikt nie będzie przecież sprawdzał, czy pożyczacie zgodnie z profilem straszydłowym.
  5. Wpadnij na spotkanie z Katarzyną Bereniką Miszczuk 18 lipca o 18:00 w Bibliotece Witomino.

 

To zaczynamy!

 

Baba cmentarna

Lubisz wieczorne spacery, zwłaszcza kontemplowanie spokojnego krajobrazu w towarzystwie dobrego audiobooka. I bardzo, ale to bardzo źle znosisz, jak ktoś przeszkadza ci w rozkoszowaniu się kolejną doskonale czytaną przez lektora książką. Gdy trafisz na takiego gagatka – hyc i zaciągasz go prosto do biblioteki, żeby przeciągnąć go na swoją ciemną... znaczy, kolorową stronę audiobooków. I tak oto już nigdy nikomu nie będzie przeszkadzać, bo zrozumie, jaki to wielki nietakt. Plan doskonały.

Halloween to zdecydowanie twój sezon.

Co czytać?

Paulina Hendel, seria Cmentarz Osobliwości: Cmentarz osobliwości, Cmentarz zagubionych dusz

Witold Jabłoński, seria Saga słowiańska: Dary bogów, Popiel, Wanda

 

Bezkost

Nigdy się nie poddajesz – na drodze ku osiągnięciu wymarzonych celów po prostu nic nie jest w stanie cię powstrzymać. Przeczytanie 52 książek w ciągu roku? Żaden problem. A że przy okazji zarwiesz pięć nocek z rzędu, wypijesz całą kawę z domu, zmieniając się w wampirzy worek na kofeinę? Pff, nie szkodzi. Czytanie ważniejsze.

Żadne godziny zamknięcia biblioteki cię nie powstrzymają – wiesz, gdzie są wrzutnie i nie zawahasz się oddać tam książek.

Co czytać?

Paulina Hendel, seria Żniwiarz: Pusta noc, Czerwone słońce, Trzynasty księżyc, Droga dusz, Czarny świt

Katarzyna Berenika Miszczuk, seria Kwiat paproci: Szeptucha, Noc Kupały, Żerca, Przesilenie, Jaga, Gniewa, Mszczuj, Swarożyc

 

Błędnica

Twoja twarz nie ma napisów – gdy przestajesz mówić, nic nie zdradzi twoich myśli. Dzięki temu w miejscach publicznych możesz czytać wszystko i nikt nigdy się nie zorientuje, że teraz właśnie, przed twoimi oczami dzieją się rzeczy niesamowicie ekscytujące, bo właśnie fabuła po raz kolejny skręciła i wszystkie dotychczasowe plany i teorie rozsypały się niczym piasek na wietrze.

A potem, jak gdyby nigdy nic wciągasz niczego niespodziewających się innych w ekscytujący świat właśnie przeczytanych książek i z cichą radością obserwujesz ich emocjonalną karuzelę.

Co czytać?

Katarzyna Berenika Miszczuk, cykl diabelsko-anielski : Ja, diablica, Ja, anielica, Ja, potępiona, Ja, ocalona

Leigh Bardugo, dylogia Szóstka wron: Szóstka wron, Królestwo kanciarzy

Sophie Anderson, Dom na kurzych łapach

Marcela Tomas, (nie)Idealny

 

Dziewonie

Nie ruszysz żadnej książki, żadnego filmu i żadnej gry, w której zwierzątkom dzieje się choćby najmniejsza krzywda. Nie, nie, po prostu nie. Ale ludziom to dziać się może w tych książkach absolutnie wszystko – dark fantasy, thriller, horror nie są ci straszne. Nie wzgardzisz również jakąś postapokalipsą, w której matka natura ponownie przejmuje władzę nad światem.

Tylko. Nie. Ruszajcie. Zwierzątek.

Co czytać?

Ilona Andrews, seria o Kate Daniels: Magia kąsa, Magia parzy, Magia uderza, Magia krwawi, Magia zabija, Magia wskrzesza, Magia niszczy, Magia zmienia, Magia łączy, Magia triumfuje

Marta Mrozińska, trylogia Jeleni sztylet: Jeleni sztylet, Bursztynowy miecz, Smocza łza

Witold Jabłoński, seria Słowiańska apokalipsa: Słowo i miecz, Ślepy demon. Sieciech, Ślepy demon. Zbigniew

 

Kikimora

Gdy znajdziesz już swoją ulubioną książkową serię, ale taką, że cię od niej nawet łomem nie oderwą tuż po premierze kolejnego tomu, a w faule wydarzą się TAKIE RZECZY, to klękajcie narody, pisk radości, jaki z siebie wydasz, usłyszą na drugim końcu kontynentu. Spokojnie, taka radość to nic złego, w bibliotece wszyscy kochamy książki, ale lepiej nie rób tego u nas. Albo w autobusie. Albo na ulicy.

Co czytać?

Andrzej Sapkowski, seria o Wiedźminie: Rozdroże kruków, Sezon burz, Ostatnie życzenie, Miecz przeznaczenia, Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża jaskółki, Pani jeziora, Szpony i kły

(znajdziecie tu, dosłownie, kikimory, ale sam świat oparty jest w większym stopniu na mitach arturiańskich i wierzeniach germańskich)

Naomi Novik, Wybrana

 

Licho

Nie umiesz trzymać się tylko jednego gatunku, jesteś niczym dawne Licho – gdy wchodzisz do biblioteki, to skaczesz od półki do półki, szukając sobie czegoś ciekawego w całej rozpiętości katalogu. Przygodówka? Powieść z pięcioma nagrodami? Taka, co to jej nikt nie tknął od dwudziestu lat nawet miotełką? Szczegółowa analiza architektury zamków XVI wiecznych w Irlandii? Starożytna historia guzików? Nie ma dla ciebie czytelniczych granic – łapiesz i wybiegasz (z obowiązkowym przystankiem przy ladzie) na bezdroża, by zaplątać się radośnie w przygodach, światach i zdaniach. I nikt, ale to nikt cię przed tym radosnym lichowaniem w książkach nie powstrzyma.

Co czytać?

Anna Brzezińska, seria Wilżyńska Dolina: Opowieści z Wilżyńskiej Doliny, Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny, Płomień w kamieniu

Marta Krajewska, seria Wilcza dolina: Pierwszy opiekun, Idź i czekaj mrozów, Zaszyj oczy wilkom, Wezwijcie moje dzieci, Pomóż mi!

Wiktoria Korzeniewska, Czerwona baśń

Katarzyna Berenika Miszczuk, Marta Krajewska, Anna Szumacher, Jagna Rolska, Rafał Dębski, Martyna Raduchowska, Marcin Podlewski, Marcin Mortka, Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony

Paulina Hendel, Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Marta Krajewska, Agnieszka Kulbat, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Małgorzata Starosta, Anna Szumacher, Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie

 

Rusałki

Kusisz niesamowitymi przygodami, wspaniałymi czynami i mrożącymi krew w żyłach kolejnymi zwrotami akcji jak mało kto – absolutnie nikt nie oprze się książkom, które polecasz. Zwabieni do lektury nieszczęśnicy i nieszczęśniczki wpadają w nowe światy niczym kamień w wodę, aby wynurzyć się z nich wiele godzin później, po przeczytaniu ostatniego słowa. No i zawsze wiesz, co komu podsunąć. No jak bibliotekarz normalnie.

Co czytać?

Paulina Hendel, seria Zapomniana księga: Strażnik, Tropiciel, Łowca, Wysłannik, Demon

Leigh Bardugo, trylogia Grisza: Cień i kość, Oblężenie i nawałnica (inne wydanie: Szturm i Grom), Zniszczenie i odnowa (inne wydanie: Ruina i rewolta) i dylogia Nikolaja: Król z bliznami, Rządy wilków

 

Rzepiór

Oj, nie lubisz, jak źle mówią o twoich ulubionych autorach czy książkach. Zdecydowanie się wtedy wielce irytujesz, chwytasz takiego paskudnika i ucierasz mu nosa w najlepszy, możliwy sposób – bardzo kulturalnie i ze szczegółami nauczasz, dlaczego taka osoba powinna naprawdę poważnie przemyśleć swoją postawę. A najlepiej jeszcze raz przeczytać rzeczoną pozycję, aby dostrzec prawdziwą i bezpieczną drogę przez te fascynujące, książkowe góry.

Innymi słowy – żyjesz według maksymy, że o książkach rozmawiać zawsze warto. Nawet, gdy się co do jej oceny nie zgadzacie.

Co czytać?

Sławek Gortych, seria Karkonoska seria kryminalna: Schronisko, które przestało istnieć, Schronisko, które przetrwało, Schronisko, które spowijał mrok, Schronisko, które zostało zapomniane

 

Mróz

Męczy cię lato, zdecydowanie wolisz srogie mrozy i puchate białe krajobrazy. Uwielbiasz z gorącą herbatą schować się pod kocem i wsiąknąć na dobre w lekturę. A jeśli przy tym skutecznie schłodzisz sobie kompana do czytania, to tylko lepiej, wszak marznąć w towarzystwie raźniej.

Co czytać?

Katherine Arden, trylogia Zimowej Nocy: Niedźwiedź i słowik, Dziewczyna z wieży, Zima czarownicy

Sophie Anderson, Śnieżna dziewczynka

Sophie Anderson, Baśnie Śnieżnego Lasu

 

A wszystkich łaknących słowiańskich klimatów i wciągających historii zapraszamy serdecznie 18 lipca na godzinę 18:00 na spotkanie z Katarzyną Bereniką Miszczuk w Bibliotece Witomino. Będzie stream na YouTubie, ale tylko na miejscu będzie można kupić książki i dostać od razu autograf. Zapraszamy!

 


Opis potworów opracowany na podstawie Bestiariusza słowiańskiego. Część pierwsza i część druga Witolda Vargasa i Pawła Zycha.