Aktualności May the 4th Be With You

Już po raz trzeci - razem z Gdyńskim Fanklubem Gwiezdnych Wojen - zapraszamy na wspólne obchody wszystkich fanów gwiezdnej sagi. W tym roku spotkamy się on-line: 8 maja, na Discordzie Biblioteki Gdynia. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Wilczyński oraz jego galeria modeli. Zachęcamy do przebierania się!

PROGRAM:
8 maja, godz. 11:00
Let the past die…? – Czyli jak to naprawdę jest z Nowym Kanonem - Wiktor „Elvis” Weprzędz – Łódzki Fanklub Star Wars/ KFK Studio

Niebieskoskóry admirał, odrodzony Imperator i wielka kradzież planów Gwiazdy Śmierci? Czy są to nowe historie, czy może te, które na kartach książek i komiksów pojawiały się lata wcześniej, a swoją uniwersalnością (lub czymś zupełnie przeciwnym) zainteresowały producentów, którzy byli w stanie dać ogromne pieniądze by przenieść je na ekran? Na inne pytania odpowiedzi znajdziecie w tej prelekcji, jak i przykłady równie ważnych historii i postaci przeniesionych płynne z Legend do Kanonu.

Wiktor „Elvis” Weprzędz – na co dzień student filologii angielskiej, w fandomie Star Wars udzielający się od wielu lat, nagrywający od czasu do czasu na swój YouTube’owy kanał; członek Łódzkiego fanklubu Star Wars. Miłośnik zarówno Gwiezdnych Wojen jak i Star Treka (tak, da się!). Pasjonat medium komiksowego i filmów, a także kultury tej mniej, jak i bardziej popularnej.

8 maja, godz. 12:30
Konkurs wiedzy o Gwiezdnych Wojnach – Agnieszka Vivianne Kowalska

Liczba miejsc ograniczona – zapisy pod adresem: pasja@bibliotekagdynia.pl

8 maja, godz. 13:30
Technologie z „Gwiezdnych Wojen” w świecie rzeczywistym - Ludwig Clouzot – Ratel Squad

Po latach badań naukowcy rozstrzygnęli: laser mieczem być nie może. Chyba, że… jak się nad tym zastanowić, to zaledwie 70 lat temu technologia laserowa jeszcze nie istniała, a dziś lasery są wszędzie: odtwarzacze CD, światłowody, laserowe wycinanie, chirurgia... więc dlaczego pewnego dnia to nie będzie miecz? Porozmawiajmy, jak zrobić miecz świetlny w naszym świecie. Jakie technologie może wykorzystać ta broń? Jak możemy to odtworzyć na Ziemi, tu i teraz? Jakie zasoby mamy do dyspozycji? To jedne z pytań, na które postaram się odpowiedzieć.

Ludwig Clouzot - królik z wieloma pasjami, od kreowania świata fantazji do stolarki poprzez kaletnictwo, cosplay, teatr, filmy.

8 maja, godz. 15:00
Ile jest naszej historii w odległej galaktyce? O historycznych tropach w Star Wars słów kilka" - Magdalena Ithilnar Stawniak

Co prawda wydarzenia z uniwersum Star Wars rozgrywają się dawno, dawno temu w odległej galaktyce, ale jeśli przyjrzymy się im bliżej, dostrzeżemy wiele nawiązań do bliższej lub dalszej historii. O ile Imperium jest ewidentnym nawiązaniem do III Rzeszy, o tyle wiele innych historycznych tropów w Star Wars nie jest aż tak oczywistych. Dowiecie się m.in. o inspiracjach w architekturze, ustroju politycznym, ale także umundurowaniu obu stron konfliktu.

Magdalena Ithilnar Stawniak - Na co dzień archeolog, a od czasu do czasu dyrektor Orson Krennic. Fanka Gwiezdnych wojen i Galaktycznego Imperium. Można ją spotkać (najczęściej w białej pelerynce) na konwentach, gdzie prowadzi prelekcje o Star Wars. Od lat recenzuje książki dla kilku portali fantastycznych, prowadzi blog Geekwoman i pisze teksty publicystyczne, które ukazały się m.in. w Nowej Fantastyce czy Żar-ptaku. Ostatnio najbardziej zajmuje ją modelarstwo i fotografia figurkowa, czego efekty można oglądać na fanpejdżu Project Stardust.

8 maja, godz. 16:30
"Czytanie Gwiezdnych wojen" - Magda 'Cathia' Kozłowska

Po podziale starego i nowego kanonu, Disney grał całkiem bezpiecznie, jeśli chodzi o pozycje książkowe, osadzając je przede wszystkim w czasach Imperium oraz po Epizodzie VI, prowadząc narrację w stronę sequeli. Po niespecjalnie pozytywnym odbiorze Epizodów VII - IX Disney i Lucasfilm postanowiły spróbować czegoś nowego i tak powstał projekt "The High Republic". Cathia zrobi Wam zatem wyjątkowo subiektywny przegląd po pozycjach nowego kanonu, zarówno polecając, jak i odstraszając od niektórych tomiszczy.

Magda „Cathia” Kozłowska - mól książkowy i zwierzę konwentowe. Wielbicielka czarnych charakterów, na czele z pewnym Wielkim Moffem, jako że są to postacie zwyczajnie ciekawsze. Jej ukochany świat to „Gwiezdne wojny”, temu tematowi poświęciła m.in. swoją pracę magisterską. Członkini Legionu 501, zrzeszającego osoby posiadające imperialne stroje z serii „Star Wars”. Aktywnie udziela się w fandomie od co najmniej 22 lat. W wolnych chwilach zajmuje się rękodziełem, robiąc kartki o fantastycznej tematyce.

Aby dołączyć do nas na Discordzie, kliknij w link: