Na różowym tle młody mężczyzna w żółtej koszulce, z rudą brodą i irokezem na głowie. Trzyma w dłoniach książki, które przytula do swojej twarzy. Ma zrelaksowany wyraz twarzy. U góry loga Biblioteki Gdynia i Miasta Gdynia. Na środku czarny napis: "Już jest

Aktualności Już jesteśmy! Biblioteka Butikowa otwarta dla mieszkańców

Już jesteśmy!

Tak! Długo wyczekiwana biblioteka w dzielnicy Wiczlino otwiera się dla Was! Kameralna i elegancka Biblioteka Butikowa to wyjątkowa wypożyczalnia, w której znajdziecie najpopularniejsze tytuły książkowe dla dzieci i dorosłych oraz planszówki i audiobooki.  To także pierwsza placówka Biblioteki Gdynia, w której będzie można dokonywać zamówień na wybrane pozycje, niedostępne od ręki.

Mieszkańcy Chwarzna i Wiczlina od dawna dopytywali nas, kiedy wreszcie doczekają się biblioteki w swojej dzielnicy. Dzięki długim staraniom dyrekcji Biblioteki Gdynia i dobrej współpracy z Radą Miasta Gdynia, Radą Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino oraz Prezydentem Miasta, udało się zorganizować lokal, w którym nasza instytucja będzie mogła działać dla mieszkańców wspomnianych dzielnic. Biblioteka Butikowa, bo tak właśnie została oficjalnie nazwana, to placówka niewielkich rozmiarów, ale niewątpliwie czuć w niej biblioteczną duszę, która funkcjonuje w nowoczesnej i zachęcającej do odwiedzin przestrzeni.

Spełnia się marzenie mieszkańców Chwarzna-Wiczlina. Do Przystani Dzielnicowej, auli teatralnej, hali sportowej, które już teraz stanowią część ZSO nr 8 nazywanego „Białą Szkoła” dołącza Biblioteka. Bardzo wyjątkowa, ponieważ Butikowa wpisująca się w świadomie rozwijaną przestrzeń dla mieszkańców – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta

Co możemy znaleźć w Butikowej?

Biblioteka Butikowa to kameralna wypożyczalnia znajdująca się w budynku ZSO nr 8 przy ul. Wiczlińskiej 50A, tuż obok Przystani Wiczlińska. Na miejscu czeka na Was księgozbiór składający się z ponad 3500 książek. Na regałach możecie znaleźć literackie nowości oraz najpopularniejsze tytuły na rynku wydawniczym. Wśród nich zarówno pozycje dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Mamy sporo fantastyki, kryminałów, powieści sensacyjnych, ale i literatury popularnonaukowej. Oprócz książek dostępne są także gry planszowe i audiobooki.

Cieszymy się, że w końcu jesteśmy na Wiczlinie, bo wiemy, jak bardzo mieszkańcy tej dzielnicy czekali na wypożyczalnię w swojej okolicy. Biblioteka Butikowa jest kameralna, ale bez obaw - można zamówić książki z katalogu. W ofercie są też audiobooki i oczywiście uwielbiane przez rodziny gry planszowe - mówi Dyrektorka Biblioteki Gdynia Natalia Gromow

Zamów książkę do Butikowej!

Biblioteka Butikowa będzie funkcjonowała jako część Biblioteki Witomino. Wybrane tytuły z witomińskiego księgozbioru będą dostępne dla czytelników z Wiczlina! Biblioteka Butikowa będzie miała, jako pierwsza biblioteka w Gdyni, opcję zamawiania poszczególnych pozycji z Biblioteki Witomino z możliwością odbioru tychże w Butikowej. Zamówienia będzie można dokonać internetowo, za pomocą katalogu OPAC, lub też w samej bibliotece.

Nie tylko biblioteka

Obok Biblioteki Butikowej funkcjonuje Przystań Wiczlińska, w której mieszkańcy, po wypożyczeniu książek, mogą miło spędzić czas, biorąc udział w zaplanowanych aktywnościach. W samej wypożyczalni dostępne będzie również stanowisko, w którym dyżurować będą przedstawiciele Rady Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino. Przyjście do biblioteki zapewni więc także możliwość zadania pytań lub załatwienia spraw związanych bezpośrednio z życiem dzielnicy.

Wraz z Biblioteką Butikową przenosimy do nowej przestrzeni siedzibę Rady Dzielnicy, która będzie dostępna w najbardziej rozpoznawalnym miejscu Chwarzna-Wiczlina – dodaje Sebastian Gańczak, przewodniczący Rady Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino

Nowe biblioteki, nowe możliwości

Biblioteka Gdynia rozszerza swoją działalność o kolejne dzielnice Gdyni i otwiera nowe biblioteki. Po zeszłorocznym sukcesie związanym z otwarciem nowoczesnej, dwupiętrowej filii ze zjeżdżalnią w Mały Kacku, teraz dotarliśmy z naszą ofertą do mieszkańców Chwarzna i Wiczlina, a już wkrótce otworzymy zupełnie nową placówkę w dzielnicy Witomino (przy ul. Widnej 2A)!

To bardzo dobry czas dla Biblioteki Gdynia. Tylko ostatni rok to otwarcie całkowicie wyjątkowej przestrzeni przy ul. Łowickiej, dzisiaj jesteśmy na Wiczlinie, a już za miesiąc zaprosimy do nowej siedziby na Witominie. Biblioteki to przestrzenie, które przyciągają do siebie gdynianki i gdynian w każdym wieku – mówi prezydent Wojciech Szczurek

Godziny otwarcia

Biblioteka Butikowa rozpoczyna swoją działalność w piątek, 1 września 2023 o godz. 12:00. Tego dnia będzie ona wyjątkowo otwarta do godziny 19:00, tak by każdy zainteresowany mógł z niej skorzystać. Od 4 września godziny otwarcia będą wyglądały następująco:

Poniedziałek: 11:00-19:00

Wtorek: 10:00-18:00