Aktualności EMITER w Bibliotece Śródmieście
Marcin Dymiter, autor nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej, twórca "Notatek z terenu" oraz "Przewodnika dla audiokulturalnych", niezależny kurator licznych festiwali kulturalnych oraz producent muzyczny po raz kolejny gościć będzie w Bibliotece Śródmieście. Zapraszamy na wyjątkowy koncert solowego projektu Dymitera - EMITER.
Artysta po raz ostatni gościł w gdyńskiej bibliotece w grudniu zeszłego roku. Zorganizowane zostało wtedy spotkanie autorskie, na którym przedmiotem dyskusji była pozycja Notatki z terenu oraz związana z nią tematyka field recordingu. Dymiter opowiadał zgromadzonej publiczności o tym, jak „czytać” miejskie dźwięki, często niezauważane, a jednak kształtujące nasz odbiór miejskich przestrzeni. Na spotkaniu mieliśmy okazję usłyszeć również genialny muzyczny set w wykonaniu emitera, na którym usłyszeliśmy m.in. utwory z albumu Five tracks from a single source, wydanego w 2022 roku.
Na wydarzeniu, które odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:30 w Bibliotece Śródmieście przy ul. Władysława IV 7-15, usłyszymy zupełnie nowy materiał emitera, który czytelnicy Biblioteki Gdynia będą mieli okazję poznać jeszcze przed oficjalną premierą płyty! Zachęcamy gorąco do wzięcia udziału w wyjątkowej, dźwiękowej uczcie, która będzie doskonałą przestrzenią do wyciszenia oraz rozważań nad tym, co tak naprawdę nas otacza.
O artyście
Marcin Dymiter (aka emiter) porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Jest autorem projektu Field Notes, map dźwiękowych i edukacyjnego cyklu muzycznego Tracklista. Prowadzi warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Gra w projektach: niski szum, ZEMITER, RADYKALNA ORKIESTRA POMORSKA oraz efemerycznych formacjach. Wcześniej współtworzył takie zespoły jak EWA BRAUN, MORDY.
Jako niezależny kurator związany z festiwalami Wydźwięki/Resonances (Galeria El, Elbląg), Parkowanie (Gdańsk), mikro makro (Słupsk, Flensburg), Kronika dźwiękowa (Sopot, teatr Boto), Transvizualia: city sound (Gdańsk-Gdynia) i Control Room (Gdańsk). Jest pomysłodawcą i kuratorem – wspólnie z Marcinem Barskim – projektu Polish Soundscapes, pierwszej polskiej wystawy prezentującej zjawisko field recordingu, oraz współtwórcą Instytutu Pejzażu Dźwiękowego. Autor muzyki do filmów: Beksińscy. Album wideofoniczny Marcina Borchardta i Proste rzeczy Grzegorza Zaricznego. Autor książki Notatki z terenu, nominowanej w 2022 roku do Nagrody Literackiej Gdyni w 2022 roku oraz książki o kulturze dźwiękowej Przewodnik dla audiokulturalnych, przeznaczonej dla młodszych odbiorców
Producent muzyczny. Słuchacz i uczestnik warsztatów muzycznych i warsztatów improwizacji w kraju i za granicą, między innymi prowadzonych przez Le Quan Ninha, Andrew Sharpleya, Johna Butchera, Robina Minarda i Wolfganga Fuchsa. Stypendysta Uniwersytetu Sztuki w Berlinie, finalista konkursu Netmage International Multimedia Festival w Bolonii. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011), Fundacji Wyszehradzkiej (2012, 2023). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.