Aktualności Dzień Dumy w Bibliotece
Czerwiec to Miesiąc Dumy (Pride Month), poświęcony tak osobom queer, jak również całej queerowej, tęczowej kulturze, we wszystkich jej przejawach oraz otwartości na drugiego człowieka.
W tym roku Biblioteka z Pasją ponownie zaprasza wszystkie osoby powyżej 15 roku życia na wspaniale tęczowe wydarzenie już 16 czerwca od godziny 16:00. W planie znalazły się pluszowe warsztaty oraz spotkania – w tym z autorką świeżo opublikowanego Domestic fluff, Weroniką Łodygą.
A co dokładnie będzie się działo? W planie mamy cztery wykład, spotkanie autorskie, panel dyskusyjny oraz warsztaty szydełkowych amigurumi:
- 16:00 Czy Dracula był gejem? Motyw wampiryczny a tabu – prelekcja Agnieszki Skulskiej
- 16:00 warsztaty tworzenia tęczowych donatów amigurumi pod okiem Agaty Włodarczyk – zapisy pod adresem e-mail: pasja@bibliotekagdynia.pl
- 17:00 Spotkanie z Weroniką Łodygą, autorką książek Hurt/Comfort, Angst with happy endings, oraz ostatnio wydanej powieści graficznej Domestic fluff, którą zilustrowała Anna Krztoń.
- 18:00 Tęczowe gry i zabawy – panel dyskusyjny z udziałem Marty Tymińskiej i Piotra Milewskiego
Dlaczego akurat czerwiec?
Wynika on z historii, jak to często bywa, amerykańskiej – 28 czerwca 1969 roku nowojorski klub Stonewall Inn został po raz kolejny poddany brutalnej, policyjnej kontroli, mającej na celu zamknięcie przybytku sprzedającego nielegalnie alkohol oraz aresztowanie przebywających w nim osób. Tego dnia jednak akcja nie przebiegła tak, jak zwykle – społeczność LGBTQiA+ (lesbijek, gejów, osób transpłciowych, queerowych i aseksualnych) miała dość ciągłego poniżania oraz przemocy ze strony władz. Ostatecznie doszło do przepychanek, podpaleń, jak i strzelanin, w wyniku których wiele osób po obu stronach zostało rannych. To jednak nie był koniec zamieszek, w tym gorącym, czerwcowym okresie końca lat 70. zamieszki trwały kilka dni, zgromadziły nawet 2000 osób po stronie walki o prawa człowieka i chociaż ostatecznie policja spacyfikowała protestujących, to wydarzenia w Stonewall Inn obudziły demokratycznego ducha – stały się bodźcem do utworzenia pierwszych ruchów obrony praw osób LGBTQiA+ w Stanach Zjednoczonych.
Gdybyśmy ustanowili polski Miesiąc Dumy, zapewne wypadłby w listopadzie – to właśnie w tym miesiącu, a dokładniej 15 listopada 1985 roku na rozkaz generała Czesława Kiszczaka rozpoczęła się akcja Hiacynt. W jej ramach funkcjonariusze milicji na terenie całego kraju zatrzymywali i aresztowali osoby podejrzane o bycie homoseksualnymi pod wymówką walki z AIDS (sama homoseksualność nie była penalizowana przez ówczesny Kodeks Karny!) oraz prostytucją. Tych, którzy zostali aresztowani, poddawano torturom i szantażowano, by donosiły na inne homoseksualne osoby (przede wszystkim mężczyzn). Więcej o tych wydarzeniach możecie poczytać w reportażu Remigiusza Ryzińskiego, Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów.
Książkowa polecajka
Jesteście na stronie biblioteki, więc oczywiście mamy dla was kilka lekturowych polecajek!
Historia, literatura faktu, wspomnienia
- Krzysztof Tomasik, Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u
- Krzysztof Tomasik, Homobiografie
- Joanna Ostrowska, Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej
- Heinz Heger, Mężczyźni z różowym trójkątem
- Mark Gevisser, Różowa linia. Jak miłość i płeć dzielą świat
- Peter Ackroyd, Londyn. Miasto queer. Historia od czasów rzymskich po dzień dzisiejszy
- Waldemar Kuligowski, Trzecia płeć świata
- Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce
- Piotr Jacoń, My, Trans
- Maja Heban, Godność, proszę. O transpłciowości, gniewie i nadziei
- Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Joanna Sokolińska, Mów o mnie ono
- Anna Konieczyńska, Polacy pod tęczową flagą
Proza
- Weronika Łodyga, Domsetic fluff
- Natalia Osińska, Fanfik (ostatnio zresztą zekranizowany przez Netflix)
- Michał Witkowski, Lubiewo
- Kolu Siri, Po lecie wszystko będzie inaczej
- Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer
- A.L. Graziadei, Icebreaker (to jest polski tytuł)
- Dean Atta, Czarny flaming
- Amal El-Mohtar, Max Gladstone, Tak właśnie przegrywasz wojnę czasu
- Douglas Stuart, Młody Mungo
- Hanya Yanagihara, Małe życie