Aktualności Booktour z Wypożyczalnią Centralną

Dzisiejszy Booktour z Wypożyczalnią Centralną to zaproszenie do wspólnego czytania z dziećmi. Wszyscy wiemy, jak ważne są rozmowy o emocjach i sposobach radzenia sobie z nimi. W takich dyskusjach z Małym Czytelnikiem pomogą odpowiednie książki. Oto nasze propozycje.

  • „Zgadzam się albo i nie! : jak uszanować granice-swoje i cudze”, której autorką jest Rachel Brian. Ta niewielka książka napisana z dużą dawką humoru na pewno spodoba się zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Temat poruszany w tej publikacji, chociaż podany w lekkiej formie, jest bardzo ważny. Jest to książka o tym, jak umiejętnie pokazać dziecku, w jaki sposób może wyrazić swój sprzeciw, jeżeli na coś się nie zgadza. Uzmysławia także, że dziecko ma pełne prawo do tego, by stawiać innym granice. Z drugiej strony należy pokazać Małym Czytelnikom, że szacunek należy się także drugiemu człowiekowi.
  • Wiadomo, że za wszystkimi ważnymi sprawami, które otaczają małe dziecko, stoją również emocje. Ale jak sobie z tymi wielkimi emocjami poradzić na co dzień? Aby zasięgnąć porady w tej kwestii, warto zajrzeć do innej książki pt. „Emocje: niby nic a jednak…” napisanej przez doktor Catherine Dolto i Colline Faure-Poirée. Świetna pozycja, która podpowie nam i (głównie) dziecku, dlaczego kierując się emocjami, zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Dlaczego niekiedy kłamie i dlaczego czasami jest grzeczne, a czasami bardzo niegrzeczne? Dzieci znajdą tutaj wiele odpowiedzi na nurtujące je pytania, a wspólna z rodzicem lektura, pomoże zbudować mu lepszy, bardziej przyjazny świat.
  • Jeżeli już poruszyliśmy temat niegrzeczności u dzieci, to zapraszamy do lektury książki pt. „Grzeczna niegrzeczność czyli Sposób na nadymki-drażliwce” Jovanki Tomaszewskiej i Wojciecha Kołyszki. Jest to książka o tym, że dzieci nie zawsze są grzeczne, chociaż bardzo tego pragną. I z tego powodu bywają bardzo nieszczęśliwe. Pozycja warta polecenia ze względu na sposób ujęcia tematu niegrzeczności i związanych z nią różnych postaw u dzieci. Warto również zajrzeć do ćwiczeń i wspólnie z dzieckiem zastanowić się nad tym, czym kierowali się w danej sytuacji bohaterowie tej opowieści.
  • Z dziećmi powinniśmy porozmawiać także o szczęściu. Z wielką przyjemnością polecamy książkę pt. „Szczęście. Opowiastki dla dzieci”, której autorem jest belgijski pisarz i filozof Leo Bormans. Znajdziemy tu pełne optymizmu historie o szczęściu, których bohaterami są różne ptaki. Książka jest pięknie ilustrowana i również zawiera ćwiczenia, które mogą stanowić idealną podstawę do pracy z dzieckiem.
  •  Na zakończenie, nie rezygnując z wdzięcznego tematu jakim jest szczęście, proponujemy świetne „Bajki, które uczą, jak być szczęśliwym”. Jeżeli chcemy wskazać dziecku ścieżkę szczęścia, którą ma podążać w swoim życiu, to zapraszamy do wspólnej lektury właśnie tych bajek, których autorką jest hiszpańska psycholożka Begona Ibarolla.

Tytuły wybrała dla Was Urszula z Wypożyczalni Centralnej.