Aktualności Dostęp do bezpłatnych książek w języku ukraińskim
W ramach wsparcia dla uchodźców, zwłaszcza tych, którzy przybyli do Polski z małymi dziećmi, zebraliśmy dla Państwa listę źródeł, z których można bezpłatnie pobrać książki w języku ukraińskim w formie elektronicznej. W większości są to materiały dla dzieci, ale znajdziemy wśród nich również kursy języka polskiego, rozmówki ukraińskie czy klasykę światowej literatury.
Portal Lustro Biblioteki udostępnił listę 70 darmowych książek dziecięcych w języku ukraińskim. Pełne treści książek znajdują się w sieci dzięki Stowarzyszeniu Osvitoria, które pomaga zmieniać i rozwijać edukację na Ukrainie. Tytuły są dostępne dzięki porozumieniu z ukraińskimi wydawcami. Wśród dostepnych pozycji, znajdziemy bajki na dobranoc, książeczki dwujęzyczne (ukraińsko-angielskie), książki dla dzieci powyżej trzeciego, szóstego lub dziewiątego roku życia, a także książki o zwierzętach i pozycję z serii "Ciekawa Ukraina".
Stowarzyszenie Biblioketarzy Polskich stale aktualizuje listę linków do stron z literaturą dziecięcą po ukraińsku. Wśród nich, znajdziemy m.in. odnośniki do serwisu KNIGO GO, oferującego bardzo bogatą ofertę bajek, w tym też sporo klasyki międzynarodowej lub też do ukraińskiego wydawnictwa Stary Lew, udostępniającego sześć audiobooków.
Wydawnictwo Egmont udostępnia darmową ukraińską wersję komiksu "Kajko i Kokosz - Wielki Turniej". Na stronie wydawnictwa Dwie Siostry możemy za to znaleźć sporą ilość kolorowanek.
Bardzo duże zasoby książek dziecięcych w języku ukraińskim oferują także takie portale jak: казка.укр, Z-Library czy KidKiddos.
Firma Empik oferuje dostęp do bezpłatnych rozmówek polsko-ukraińskich z wydawnictwa "PONS", z kolei wydawnictwo Edgard serwuje nam zestaw kilku plików: "Rozmówki ukraińsko-polskie – dla gości" (PDF), "Niezbędnik polsko-ukraiński dla gospodarzy" (PDF) i "Ukraiński – kurs podstawowy" (PDF + MP3 - liczący kilkadziesiąt stron fragment zawierający kilka lekcji). Rozmówki w wersji elektronicznej można pobrać również w serwisie Krakow.pl.
Jeżeli chodzi o inne formy aktywności kulturalnej dla uchodźców, warto wspomnieć, że Agencja Autorska „Opowieści” codziennie wieczorem zaprasza dzieci na bajkę na dobranoc transmitowaną na FB: „Kazka na dobranic”. To wspólna inicjatywa Agencji i etnowarsztatów Anny i Roberta Maciągów wspierana przez Panią Wieczorynkę - Agatę Romaniuk. Kino Helios, z kolei od 4 marca będzie prezentować filmy z ukraińskim dubbingiem w ramach bezpłatnych seansów w całej Polsce! Bezpłatne bilety dostępne są tylko w kasach kin. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w salach, sieć kin prosi o kontakt bezpośrednio z kinem, jeżeli planujemy zabrać większą grupę dzieci. Warto dodać, że bezpłatne wejście przysługuje również opiekunom.
Inne interesujące adresy: