Aktualności Akcja CZYTAJ PL 2021 wystartowała

Nie z tej ziemi – taka właśnie jest akcja Czytaj PL, w której uczestniczy Biblioteka Gdynia. Jak inaczej bowiem nazwać przedsięwzięcie, dzięki któremu przez cały miesiąc można czytać książki za darmo? Już od 7 lat w ramach Czytaj PL aplikacja Woblink umożliwia bezpłatne pobieranie e-booków i audiobooków. Wśród udostępnionych w tym roku 12 tytułów znajdują się książki nagrodzone i docenione przez krytyków oraz czytelników. Akcja rozpocznie się 2 listopada i potrwa do końca miesiąca.

Wśród 12 tytułów – dostępnych za darmo w formie e-booka i audiobooka przez cały listopad – znalazły się w tym roku aż 4 reportaże! „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak, za którą autorka w tym roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, „Gorzkie pomarańcze” Dionisiosa Sturisa, które w 2014 roku były nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, „Chwilowa anomalia” Tomasza Michniewicza, czyli rozmowy o chorobach współczesnego świata oraz „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” pod redakcją Beaty Szady, będące pierwszą na polskim rynku antologią reportażu z Ameryki Południowej.

Na tegorocznej liście nie zabrakło również kryminałów. Gatunek reprezentują: „Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch i „Żałobnica” Roberta Małeckiego. Hasło tegorocznej edycji zobowiązuje, dlatego organizatorzy zapraszają do literackich podróży na inne planety  – „Per aspera ad astra” Roberta J. Szmidta oraz „Nie ma tego złego” Marcina Mortki. Do świata fascynującej natury przeniesie czytelników Kornel Filipowicz i jego „Formikarium”, a historię o miłości opowie Magdalena Witkiewicz swoją „Srebrną łyżeczką”. Wyjątkowe miejsce wśród udostępnianych w tym roku książek zajmują pozycje związane ze Stanisławem Lemem. Na czytelników czekają opowiadania mistrza polskiej fantastyki, czyli „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” oraz „Awantury na tle powszechnego ciążenia” Tomasza Lema – biografii pisarza napisanej przez jego syna.

Udział w tegorocznej akcji, która potrwa przez cały listopad, jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów.

Lista dostępnych książek:

1. Kornel Filipowicz „Formikarium” (Wydawnictwo Znak)

2. Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (Wydawnictwo Marginesy)

3. Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia” (Wydawnictwo Literackie)

4. Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (Wydawnictwo Literackie)

5. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter)

6. Robert Małecki „Żałobnica” (Wydawnictwo Czwarta Strona)

7. Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (Wydawnictwo Otwarte)

8. Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (Wydawnictwo SQN)

9. Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (Wydawnictwo Poznańskie)

10. Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (Wydawnictwo Dowody na istnienie)

11. Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (Wydawnictwo Rebis)