Aktualności Wprowadzamy nowy sytem biblioteczny ALMA

Czytelniku! Czytelniczko!

Od 22 listopada (środa) 2023 roku w naszych filiach będzie działać nowy system biblioteczny, ALMA.

To nowoczesny system działający w chmurze oraz połączone katalogi, które pozwolą naszej Bibliotece kompleksowo dostarczać wam informacje o zbiorach opracowane według jednolitych zasad. Alma działa już w ponad 1800 instytucjach i 30 państwach, za granicą korzystają z niej choćby Uniwersytet Cambridge oraz Uniwersytet Harvarda, a w Polsce – Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska.

W związku z migracją danych z Patrona do Almy wszystkie filie Biblioteki Gdynia będą nieczynne w dniach 18 21 listopada 2023 roku.

Wszystkie aktualne wypożyczenia zostały przedłużone do 4 grudnia.

Jakich zmian możesz się spodziewać?

Konto czytelnika

• Historia wypożyczeń – twoje dotychczasowe wypożyczenia nie przeniosą się do nowego systemu, dlatego poproś bibliotekarza/kę o przesłanie historii wypożyczeń mailowo lub o jej wydruk. Nowy system będzie rejestrował historię wypożyczeń od 22 listopada 2023.
  • Nowe konto – po 22 listopada poprosimy cię o zresetowanie hasła do konta, obecne dane do logowania nie przechodzą do nowego systemu.
  • Uaktualnij już teraz adres mailowy, na który będą przychodzić informacje o zamówieniach i wypożyczeniach.

Karta biblioteczna

• Karta biblioteczna/karta mieszkańca będzie działała bez zmian.
  • Karta będzie aktywna we wszystkich filiach Biblioteki Gdynia.

Zamawianie książek i innych mediów

• Każda osoba będzie mogła zamówić 6 różnych egzemplarzy bibliotecznych (książki, filmy, gry i tak dalej) we wszystkich filiach łącznie.
  • Rezerwacje nie przejdą do nowego systemu, dlatego po 22 listopada ustaw się w kolejce do wybranych tytułów.
  • Do jednego tytułu ustawisz się w kolejce tylko w jednej filii.

Nowości w bibliotece

• Do momentu uruchomienia nowego systemu, ze względów technicznych, ograniczamy dopływ nowości w filiach, ale obiecujemy, że szybko to nadrobimy.

Książkomat a ALMA

Książkomat przy bibliotece Śródmieście zostanie wyłączony z zamówień z dniem 13 listopada, następnie wyłączony z użytku16 listopada i uruchomiony ponownie już w nowym systemie Alma. Po przetestowaniu prawidłowości działania zamówienia zostaną włączone ponownie w wyszukiwarce Primo.

Wszystkie koszty wdrożenia i utrzymania systemu pokrywa Biblioteka Narodowa – operator Priorytetu 1. Kierunku Interwencji 1.2. Budowa ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.