Kolaż. Kobieta w ciemnej sukience. Ma jedno duże oko. W rękach trzyma słońce. Za nią widać wycięte fragmenty książek.

Aktualności Światowy Dzień Poezji w Bibliotece Gdynia

21 marca obchodzić będziemy Światowy Dzień Poezji - święto ustanowione w roku 1999 przez UNESCO. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Choć główne uroczystości zawsze odbywają się w Paryżu, w tym roku planujemy również hucznie celebrować w Bibliotece Gdynia!

 

William Shakespeare, Charles Baudelaire, Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska... nazwiska najwybitniejszych poetów w historii są trwale wpisane w naszą świadomość. To ich dziełami się zachwycamy, ich wiersze cytujemy, o nich uczymy się w szkołach. To oni wytyczają drogę następnym pokoleniom twórców poezji. Świętując Światowy Dzień Poezji 2023 w Bibliotece, skupimy się jednak nie tylko na najbardziej znanych autorach, ale również na tych, którzy cieszą się nieco mniejszym uznaniem oraz twórcach lokalnych. Odpowiemy sobie na ważne pytania: dlaczego w dzisiejszych czasach nie czytamy poezji? I jak poezja mogłaby pomóc nam przejść przez trudne czasy? Zorganizujemy również Slam poetycki z nagrodami, czytelnicy "zapolują" na darmowe tomiki poezji w całym mieście, obejrzymy poetycką wystawę kolaży, a w ramach rozgrzewki przed 21 marca - zaprosimy Was na warsztaty poetycko-plastyczne dla dorosłych! Gorąco zapraszamy do Biblioteki Śródmieście (ul. Władysława IV 7-15)!

 

Harmonogram obchodów:

 

18.03, godz. 11:00:

KOLAŻ POETYCKI. Warsztaty tworzenia wierszy z wycinków gazet

TORBY LITERACKIE. Warsztaty plastyczne

Poezja odnaleziona to wiersze, w których słowa i frazy są zapożyczone z różnych źródeł („odnalezione”), a następnie łączone ze sobą tak, aby miały nowy sens. Wszystkich czytelników lubiących zabawę słowami i chętnych do stworzenia swojego „odnalezionego" wiersza bez ograniczeń fabuły, gramatyki czy składni.

Zapraszamy na kreatywne warsztaty tworzenia kolażu poetyckiego dla młodzieży i dorosłych. Autorskie utwory powstaną z wycinków gazet i czasopism połączonych tak, by tworzyły nowy sens. Następnie wiersze zostaną przeniesione na materiałowe torby. Poetyckie torby wyeksponujemy na witrynie Biblioteki Śródmieście do 21 marca, czyli Międzynarodowego Dnia Poezji, a następnie uczestnicy będą mogli zabrać swoje torby do domu.

Zajęcia poprowadzą członkinie Gdańskiego Klubu Poetów: Gabriela Szubstawska oraz Agnieszka Smugła. Obowiązują zapisy mailowe na adres: promocja@bibliotekagdynia.pl

 

21.03, od godz. 11:00:

KRZYWO WYSZŁO. Wystawa kolaży analogowych

Wystawa ręcznie wycinanych i klejonych kolaży analogowych, tworzonych przy wykorzystaniu starych magazynów i książek. Wizja chaosu i jedności w wykonaniu Krzywo Wyszło.

 

21.03, od godz. 11:00 do wyczerpania zapasów:

POLOWANIE NA POEZJĘ. Mobilny bookcrossing i punkty z upominkami

Weźcie udział w zabawie, w której nagrodami będą darmowe tomiki poezji! Popularny Biblio-rower wyjedzie w miasto i będzie przemieszczał się po najpopularniejszych miejscach w Gdyni ze skrzynią pełną dzieł poetyckich. W ramach mobilnego bookcrossingu każdy z Was, komu uda się namierzyć rower, będzie mógł przygarnąć wybrane tomiki całkowicie za darmo! W Biblio-rowerze znajdziecie zarówno klasykę, jak i zupełnie nowe wydawnictwa oraz twórczość lokalnych poetów!

Oprócz tego w naszych mediach społecznościowych przekażemy Wam namiary na wybrane punkty w mieście, w których będziecie mogli otrzymać poetyckie niespodzianki.

 

21.03, godz. 17:30:

DLACZEGO NIE CZYTAMY POEZJI? Rozmowa Hanny Łozowskiej z Tatev Chakhian

Hanna Łozowska, autorka i badaczka literatury niefikcjonalnej, przeprowadzi rozmowę z ormiańską poetką, tłumaczką, publicystką i artystką wizualną mieszkającą w Polsce, Tatev Chakhian. Wspólnie postarają się odpowiedzieć na ważne pytania: Dlaczego nie czytamy poezji? Jak mogłaby nam pomóc przejść przez współczesne, trudne dla nas czasy? Czy trzeba mieć specjalne kompetencje, aby rozumieć wiersze? To wyjątkowa okazja na przełamanie utartych stereotypów i odkrycie poezji na nowo!

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim z udziałem tłumacza.

 

21.03, godz. 19:00:

SLAM POETYCKI prowadzony przez Wojciecha Borosa

Slam jest konkursem poetyckim, opartym na pojedynkach na wiersze, w którym jury jest publiczność. To ona decyduje, który poeta lub poetka przechodzi dalej. Całość jest rozgrywana systemem pucharowym, a więc w efekcie konkurs wygrywa jedna osoba. Publiczność głosuje na poszczególne teksty, używając do tego kartek w dwóch kolorach.

Aby wziąć udział w slamie, należy przygotować przynajmniej pięć wierszy: niepublikowanych drukiem oraz nienagradzanych w innych konkursach. Na prezentację wiersza w danej rundzie przeznaczone są maksymalnie trzy minuty. Konkurs poprowadzi znany gdański poeta Wojciech Boros.

Główna nagroda w slamie wynosi 500 zł. W slamie mogą wziąć udział osoby od 16 roku życia.

Zapisy: w Bibliotece Śródmieście, 21 marca, przed Slamem.

 

Pliki do pobrania:

Regulamin konkursu Slam Poetycki

Regulamin ogólny konkursów organizowanych przez Bibliotekę Gdynia

Karta zgłoszeniowa do konkursu Slam Poetycki

Protokół odbioru nagrody

Zarządzenie nr 01-08/03/2023