Biblioteka Witomino z zewnątrz. Elewacja z drewnianymi lamelami. W rogu budynku białe logo Biblioteki Gdynia

Aktualności Otwieramy nową Bibliotekę Witomino!

I wszystko jasne! We wtorek, 26 września, w samo południe, otwieramy Przystań Widna 2A na Witominie! Zapraszamy wszystkie mieszkanki i wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy na dobry początek działalności ósmej już placówki w ogólnogdyńskiej sieci, namawiamy do korzystania z przebogatej oferty Biblioteki Gdynia i zachęcamy do udziału w zajęciach w Domu Sąsiedzkim.

Do składającej się z dwóch budynków Przystani Widna 2A nie sposób nie trafić, bo mieści się w samym centrum Witomina: na skrzyżowaniu ulic Chwarznieńskiej i Rolniczej. Taki też był zamysł podczas prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji (objęta jest nim zachodnia część dawnej dzielnicy Witomino-Radiostacja): stworzyć – w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców – miejsce sąsiedzkich spotkań i aktywności, do którego będzie łatwy dostęp.

Projekt Przystani Widna 2A wyłoniono w konkursie architektonicznym. Sąd konkursowy przyznał główną nagrodę projektowi stworzonemu przez studia Dynamo Produce Marzena Wytrykusz, Hago Architekci Andrzej Gołębiewski oraz Jakub Piórkowski PB Studio.

Dziś dwa zaprojektowane przez nich budynki są już gotowe, trwa ich wyposażanie, a 26 września o godz. 12.00 zostaną otwarte. Od tej chwili mieszkańcy będą mogli korzystać z Domu Sąsiedzkiego oraz Biblioteki Witomino.

Nowa biblioteka przyjazna dla wszystkich

W Bibliotece Witomino będą działać połączone filie znajdujące dotąd przy ul. Narcyzowej i w Leśniczówce. Budynek biblioteki, podobnie jak i Dom Sąsiedzkiego, wyróżniają duże okna oraz jasna elewacja osłonięta od strony skrzyżowania z drewnianą, ażurową kurtyną. Oba są w pełni dostosowane do potrzeb osób w różnym wieku i o różnej sprawności. W obu budynkach są windy, nie ma progów, drzwi są szerokie, a sufity akustyczne, czyli nie powstaje pogłos. Prowadzący na patio chodnik jest nachylony pod kątem umożliwiającym poruszanie się tu wózkiem.

Całości dopełnia przestronne, amfiteatralne patio z małą architekturą, fontanna posadzkowa i zieleń: zasadzono sześć nowych drzew, trawy i byliny. Po zmroku teren będzie efektownie oświetlony.

Powierzchnia samej biblioteki to ponad 400m2. W środku czekają na nas dwie kondygnacje. Oprócz wypożyczalni z książkami dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w filii znajdziemy również:

 • Salę dla najmłodszych wyposażoną w kolorowe lustra i zabawki edukacyjne.
 • Salę warsztatową, w której odbywać się będą spotkania, prelekcje oraz zajęcia.
 • Przestronny taras - idealny do czytania lub grania na świeżym powietrzu.
 • Strefę relaksu z kanapą, fotelami i prasą.
 • Strefę pracy ze stanowiskami roboczymi i laptopami.

Tradycyjnie i nowocześnie

W nowej Bibliotece Witomino znajdziemy księgozbiór składający się z ok. 15 tysięcy książek oraz gier planszowych i audiobooków. Na parterze znajdziemy duży zbiór literatury dla dorosłych, w tym m.in. literaturę piękną, sensację, kryminały, thrillery, a także pokaźny zbiór pozycji popularnonaukowych. Na górze pojawią się zbiory w większości dla dzieci i młodzieży (choć nie tylko!). Wśród tytułów, obok literatury dzięcięco-młodzieżowej, a także pozycji z nurtu Young i New Adult, czytelnicy odnajdą tu książki z gatunków: sci-fi, fantastyka czy horror, a także komiksy.

Wymienione elementy księgozbioru nie będą jednak jedynymi atrakcjami filii, bowiem w bibliotece na użytkowników czekać będą innowacyjne gadżety, niedostępne w innych placówkach Biblioteki Gdynia. Wśród nich:

 • Dwustronna mata dla fanów gier bitewnych.
 • Piłkarska mata do dryblingu.
 • Hula Hopy.
 • Stół do Subbuteo.

Spotkania, wydarzenia, cykle

Chcemy, aby w nowej bibliotece każdy znalazł coś dla siebie. Księgozbiór i planowane zajęcia w założeniu trafiać mają do wszystkich grup wiekowych. Chcemy też, by aktywizowały mieszkańców i integrowały lokalną społeczność. Planowane są spotkania autorskie, reaktywacja Dyskusyjnego Klubu Fantastyki, Kryminalne Czwartki, gdzie oprócz spotkań z pisarzami kryminałów oraz dyskusjami na temat tego gatunku, szykujemy gry detektywistyczne dla młodszych i starszych czytelników.

W Bibliotece Witomino odnajdą się również miłośnicy sportu! W ramach cyklu Historie Futbolowezapraszani będą piłkarze i osoby ze świata trójmiejskiego futbolu.

Dla najmłodszych planujemy regularne spektakle teatralne oraz różnego rodzaju gry i zabawy. Cykl prelekcji historycznych zainteresować może z kolei starszych czytelników, ale już sobotnie pokazy gier planszowych, turnieje gier karcianych i bitewnych, oraz sesje RPG przeznaczone będą przede wszystkim dla młodzieży. A kto wie, może dorośli też się skuszą?

W przyszłości w filii odbywać się będą także warsztaty pisarskie, które prowadzone będą przez publikujących pisarzy. Biblioteka Witomino planuje też wyjść naprzeciw lokalnym twórcom literackim i chce współpracować z młodymi autorami oraz debiutantami, którzy będą mogli wypromować swoją twórczość poprzez spotkania autorskie w filii!

Wielkie otwarcie

26 września o godz. 12:00 zapraszamy na oficjalne otwarcie Przystani Widna 2A. Wtedy też będziecie mieli okazję do obejrzenia Domu Sąsiedzkiego i Biblioteki Witomino. O godz. 13.00 rozpoczną się zajęcia oraz warsztaty przygotowane przez Laboratorium Innowacji Społecznych i Bibliotekę Gdynia, SPOT „Młodorośli” i Dom Filmowy. O godz. 17.00 na patio rozpocznie się dwugodzinna potańcówka.

W Bibliotece Witomino przez cały dzień czekać będzie masa atrakcji z myślą o najmłodszych czytelnikach, w tym m.in.:

 • fotobudka
 • tatuaże z henny
 • malowanie twarzy
 • przypinki i zakładki
 • kolorowa kreda do malowania po ścianie tablicowej
 • zaplatanie kolorowych warkoczyków
 • słodkości

Dodatkowo począwszy od 27 września, biblioteka planuje zorganizowanie tygodnia tematycznego, w którym na każdy dzień będzie przygotowany zestaw specjalnych wydarzeń dla młodszych, jak i starszych czytelników.

Godziny otwarcia Biblioteki Witomino

 • Poniedziałek: 9:00-19:00
 • Wtorek: 9:00-19:00
 • Środa: 12:00-16:00
 • Czwartek: 9:00-19:00
 • Piątek: 9:00-16:00
 • Sobota: 9:00-14:00