Grafika w niebiesko-fioletowej kolorystyce. Głowa Dartha Vadera, postaci z serii filmowej "Gwiezdne Wojny". Pod nią, na dole, napis: "Star Wars".

Aktualności May the 4th be with you

Han Solo, Luke Skywalker, Obi-Wan Kenobi, Darth Vader, no i Mistrz Yoda – wszystkie te postacie dobrze znamy i kochamy. O Gwiezdnych Wojnach słyszał dzisiaj chyba każdy, od małego dziecka po zaawansowanego wiekowo seniora. Star Wars to już nie tylko seria filmowa, lecz wielkie uniwersum, na które składają się seriale, filmy animowane, gry komputerowe, książki, komiksy, mangi, a nawet planszówki. To globalna marka mająca swoich wyznawców w każdym zakątku świata. 4 maja obchodzimy Światowy Dzień Gwiezdnych Wojen. Wspólna celebracja, jak co roku, odbędzie się również w Bibliotece Gdynia.

Tegoroczne obchody będą już szóstymi, które mają u nas miejsce. Do tej pory świętowaliśmy w Bibliotece z Pasją i tak też będzie w tym roku, choć w nieco zmienionej formie. Do filii organizujących starwarsowe wydarzenia dołącza Biblioteka Witomino, w której szykuje się całodniowy event z atrakcjami skierowanymi do różnych grup wiekowych.

Co, jeśli powiedziałbym Ci, że Republika jest pod kontrolą Biblioteki Witomino?

W sobotę, 4 maja 2024 wszystkie filie Biblioteki Gdynia będą nieczynne. Biblioteka Witomino (ul. Widna 2B) robi jednak mały wyjątek! Tylko ekskluzywne grono Rycerzy Jedi i krwiożerczych Imperatorów, którzy zechcą wziąć udział w wydarzeniu, będzie miało możliwość wejścia do biblioteki. Celebrację rozpoczynamy 4 maja od godz. 10:00 i wspólnie bawimy się aż do 18:00! Szczegółowy harmonogram Star Wars Day w Bibliotece Witomino znajdziecie poniżej.

10:00-12:00 - STAR WARS LEGION - pokaz gry bitewnej

Star Wars Legion to strategiczna gra figurkowa pozwalająca się wcielić w dowódcę armii z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Gracze prowadzą do boju wojska na skutej lodem planecie Hoth, lesistym księżycu Endorze, pustynnym Tatooine. To niebywała okazja, żeby ujrzeć pięknie wykonane i pomalowane modele przedstawiające unikatowych żołnierzy, niezwykłe pojazdy i kultowe postacie takie jak: Darth Vader, Luke Skywalker czy Boba Fett.

10:00-14:00 - KIDS STAR WARS

1. Star Wars Trivia – sprawdź, jak dobrze znasz świat i postacie Gwiezdnych Wojen
  2. Story Cubes Star Wars – stwórz własne historie w międzygalaktycznych klimatach
  3. Star Wars Star Battle Board Game – dowodzicie elitarną grupą 6 oddziałów ruchu oporu i waszym zadaniem jest sforsowanie 3 linii nieprzyjaciela, by dotrzeć do celu. Gra dla 2-4 graczy, rozgrywka trwa około 30 minut
  4. Star Wars Rebels vs Galactic Empire – wybierz stronę Mocy i wciel się w rolę członka Rebelii – Ezrę – lub namiestnika Imperium – Inkwizytora. Zdobywaj, podbijaj, broń się i decyduj o losach galaktyki! Gra dla 2 graczy, rozgrywka trwa około 40 minut.

12:00-16:00 STAR WARS UNLIMITED - turniej gry karcianej

Każdy gracz ma obowiązek posiadać listę swoich kart, którą może przedstawić przeciwnikowi lub sędziemu.

12:00-16:00 - Sesja RPG w systemie STAR WARS

• Tytuł: Ekstrakcja. Ratunek. Ekstrakcja
  • Prowadzenie: Bartosz Guczalski
  • Opis: Wasz oddział został wysłany z misją ekstrakcji jedynego ocalałego klona z oddziału komandosów, RC-1473 nazywanego Noir, z terytorium Seperatystów. Sama ekstrakcja zakończyła się sukcesem, ale podczas waszej ucieczki złapaliście ogon. Schowaliście się na pobliskim księżycu Yerbana-3, ale kiedy zdecydowaliście się odlecieć i kontynuować waszą misję, zostaliście zestrzeleni przed wyjściem z troposfery księżyca, a wasza misja zamienia się w misję ratunkową.
  • Obowiązują zapisy: filianr9@bibliotekagdynia.pl

W skład waszego zespołu wchodzą:

• Dowódca oddziału, Sierżant Voltage
  • Pilot i specjalista od logistyki, Drift
  • Strzelec Wyborowy, Target
  • Medyk, Skalpel

14:00-16:00 - Origami STAR WARS

Tworzenie modeli z uniwersum STAR WARS. Gwiezdne niszczyciele, myśliwce, roboty, postacie. To wszystko można złożyć z papieru. Multimedialny instruktaż.

16:30-18:00 Panel dyskusyjny o przyszłości filmów i seriali STAR WARS - moderacja Dariusz Domagalski

Wszystko zaczęło się od trylogii Georga Lucasa z przełomu lat 70/80 ubiegłego wieku, a rozrosło się do całego, potężnego uniwersum. Star Wars to obecnie nie tylko seria filmów i seriali, ale mnóstwo książek, gier, zabawek. To popkulturowy fenomen. Czy jednak wszystko idzie w dobrą stronę? Nowe kinowe produkcje pozostawiają wiele do życzenia, seriale mają nierówny poziom, a zapowiedzi Disneya nie napawają optymizmem. A może jest zupełnie inaczej? Może jak powiedział George Lucas po sprzedaniu praw do Star Wars Disneyowi: Nadszedł czas, aby przekazał Gwiezdne Wojny nowemu pokoleniu filmowców? A co Wy o tym sądzicie? Przyjdźcie pogadać, wymienić się poglądami.

Dodatkowe informacje związane z wydarzeniem:

• Biblioteka otwarta tylko dla uczestników STAR WARS DAY. Wypożyczanie książek w tym dniu będzie niemożliwe
  • wejście od strony tarasu
  • inauguracja sezonu tarasowego

Partnerzy imprezy: REBEL.pl, TAKTYCZNI

Niech PASJA będzie z Tobą! Maraton czytelniczy i Karta Jedi

Biblioteka z Pasją nie zapomniała o oddanej grupie wyznawców Jediizmu. Tym razem jednak zamiast tradycyjnych obchodów, redłowska filia proponuje coś zupełnie nowego - maraton czytania książek, komiksów, mang i albumów z uniwersum Star Wars. O co chodzi?

Przez cały miesiąc osoby biorące udział będą zdobywać punkty za każdą wizytę w Bibliotece z Pasją, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru Gwiezdnych Wojen. Przy rejestracji uczestnicy otrzymają także jedyną w swoim rodzaju Kartę Jedi. Po zebraniu 10 punktów uczestnik wygrywa ekwipunek niezłomnego Jedi, zróżnicowany w zależności od wieku uczestnika.

Akcja startuje 2 maja i potrwa do końca miesiąca. Wybierzcie z nami książkową stronę Mocy!