O bibliotece Raport BG 2020

Rok 2020 przejdzie do historii jako czas bardzo trudny, pełen niepokoju i poczucia niepewności. Pandemia zmieniła nasze życia, ograniczyła naszą aktywność na bardzo wielu polach.

Jednym z takich obszarów był kontakt z książkami i możliwość obcowania z szeroko pojętą kulturą literacką.

Od pierwszych dni pandemii Biblioteka Gdynia podjęła nierówną walkę z nową rzeczywistością, w której czytelnicy nie mogli korzystać z księgozbioru ani uczestniczyć w  organizowanych przez nas wydarzeniach. Tym samym nasz nadrzędny cel - zachęcanie do korzystania  z bibliotek jak największej liczby czytelników - uległ całkowitemu przewartościowaniu. Na całe szczęście - wyłącznie pozornie.

Naszą działalność niemal natychmiast przenieśliśmy do przestrzeni internetowej. Było to możliwe dzięki ludziom, którzy tworzą naszą bibliotekę - kompetentnym, otwartym, pełnym pozytywnej energii. Bibliotekarze za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych prowadzili warsztaty, czytali fragmenty książek, organizowali spotkania autorskie. Robili wszystko, aby pozostać w kontakcie z czytelnikami.

Z czasem udało się na powrót otworzyć biblioteki, choć korzystanie z ich zasobów wciąż jest mocno ograniczone. Bibliotekarze zaś połączyli codzienną pracę z aktywnością w przestrzeni wirtualnej.

Od 2020 roku Biblioteka Gdynia zorganizowała kilkaset wydarzeń online: w tym trzydniową (nie)konferencję Kierunek-Wizerunek, w której wzięło udział niespełna 100 osób czy konwent fantastyczny Pasja MiniCon, który zgromadził przed monitorami kilkudziesięciu prelegentów i kilkuset uczestników.

W rok po rozpoczęciu pandemii nie zwalniamy tempa.

Wciąż szukamy nowych sposobów, aby pozostać w kontakcie z naszymi czytelnikami i niezmiennie zbliżać ich do Biblioteki.

Niniejszy raport jest zapisem naszych dotychczasowych starań i podsumowaniem osiągnięć.

Gorąco zachęcam do jego lektury - Natalia Gromow I Dyrektor Biblioteki Gdynia:

BIBLIOTEKA W DOBIE PANDEMII - RAPORT ZA 2020 ROK