Aktualności Oko na Oksywie – warsztaty fotograficzne

Masz 12-16 lat? Mieszkasz w Gdyni lub okolicy? Fascynuje Cię najbliższe otoczenie i chciałabyś/chciałbyś poznać je lepiej? A co najważniejsze: interesujesz się fotografią i chcesz nauczyć się technik postprodukcji zdjęć?
Zapraszamy Cię na bezpłatne warsztaty!
 
Warsztaty będą złożone z trzech spotkań:
1 i 2. Fotograficzny spacer, podczas którego wykonamy zdjęcia ukazujące dzielnicę Oksywie.
Skupimy się na ćwiczeniu uważności przy kreowaniu kompozycji, nauczymy się panować nad światłem wykorzystując promienie słoneczne, a także padające cienie. Spacer kierowany jest do wszystkich, którzy chcieliby rozwijać swoje zainteresowania, poznając nowe techniki w przyjemny sposób. Omówimy m.in. zagadnienia związane z przysłoną i migawką, głębią ostrości, profilami kolorystycznymi i kreatywnym użyciem zastanego światła. Fotospacer jest także świetną okazją do ekspresji twórczej.
3. W czasie drugiej, on-line'owej części warsztatów uczestnicy poznają kilka aplikacji, które pozwalają szybko i prosto przerabiać zdjęcia zrobione smartfonem. Oprócz podstawowych sposobów obróbki zdjęć poznamy możliwości wprowadzania zmian i poprawy zdjęć zamieniając je w małe działa sztuki.
 
Czego potrzebujesz na warsztaty?
Na plener fotograficzny ze sobą lustrzankę, aparat cyfrowy lub smartfona, maseczkę i środek do dezynfekcji rąk.
Warsztaty z edycji odbędą się przez Zoom: potrzebujesz komputera z kamerą, a także smartfona z zainstalowanymi bezpłatnymi aplikacjami: Snapseed, PicsArt i PicMonkey.
 
Termin warsztatów:
8 maja (sobota), 9.00–10.30 – spacer fotograficzny cz. 1 (start pod Biblioteką Oksywie, ul. Podchorążych 10A);
9 maja (niedziela), 9.00–10.30 – spacer fotograficzny cz. 2;
10 maja (poniedziałek), 17.00–19.00 – warsztaty edycji zdjęć.
 
Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy na: filianr13@bibliotekagdynia.pl
 
Liczba miejsc ograniczona.
 
Prowadzące:
Monika Rucińska – dolnoślązaczka, ukończyła studia w sercu Polski – Łodzi, od niespełna trzech lat gdynianka. Fotografka/fototechniczka, pedagożka edukacji artystycznej, bibliotekarka, wolontariuszka programu Uczynni Kulturalnie Muzeum Emigracji. Udziela się w rozmaitych inicjatywach, m.in. w Gdyńskim Centrum Kultury, Konsulacie Kultury, Halo Kultura. Prowadzi warsztaty/zajęcia dla dzieci i młodzieży, które łączą fotografię i inne dziedziny sztuki i mają na celu pobudzenie kreatywności. Uwielbia stare aparaty i wywoływanie zdjęć w ciemni fotograficznej. www.instagram.com/widzenie_
 
Monika Konkel – absolwentka kilku uczelni pedagogicznych, nauczycielka dzieci i dorosłych z kilkuletnim doświadczeniem. W Bibliotece Gdynia od pięciu lat. Zajmuje się głównie projektowaniem graficznym. Jej największą pasją i zamiłowaniem pozostają jednak sztuki piękne. Czasem malarka, częściej zapalczywa fotografka, z aparatem rzadko się rozstaje. Lubi eksperymentować i uczyć się nowych technik fotografii cyfrowej, lubi bawić się obróbką zdjęć. Instagrama nie prowadzi regularnie, właśnie dlatego, że powinno się to robić regularnie. Mama dwóch dorosłych synów i dwóch kotek.
 
Szczegółu konkursu fotograficznego podamy wkrótce. Uwaga! Konkurs otwarty będzie nie tylko dla uczestników warsztatów.
 
Zajęcia sfinansowane z Budżetu Obywatelskiego z projektu "OxAkademia Nauki i Zabawy. Organizacja zajęć kulturalno-edukacyjnych w oksywskiej bibliotece".