Aktualności Booktour z Wypożyczalnią Centralną. Podróże ze smakiem

W czasie ostatniego roku najbardziej brakowało mi swobodnego przemieszczania się. Zawsze lubiłam podróże, te dalsze lub te bliższe, a teraz niestety jest to niemożliwe. Myślę, że takich osób jest więcej.

Kiedy przeglądałam zasoby Wypożyczalni Centralnej, nasunął mi się pomysł na zrealizowanie podróży bez wyjazdu. Pamiętajcie - książki są świetnym źródłem inspiracji!

Na początek chciałam zaproponować Wam cykl przewodników autorstwa Bartka Kieżuna. Autor jest z wykształcenia antropologiem kultury, pracuje jako dziennikarz, uwielbia gotować. W swoich książkach połączył wszystkie te funkcje. Książki są przepięknie ilustrowane, zawierają mnóstwo ciekawostek i, oczywiście, wybrane przepisy kulinarne.

Seria książek Bartka Kieżuna składa się na razie z trzech tytułów, ale autor planuje już kolejne. Czwarta ma dotyczyć Hiszpanii. Dostępne są książki: Italia do zjedzenia , Portugalia do zjedzeniaoraz ostatnia:Stambuł do zjedzenia. Autor na podstawie swoich podróży stworzył swoiste przewodniki po sztuce, nie tylko kulinarnej. Książki pozwolą przywołać i uzupełnić wspomnienia z naszych pobytów we Włoszech, Portugalii czy Turcji. A także pomogą zaplanować naszą podróż do tych miejsc.

Wracając do pomysłu podróży bez wyjazdu: spróbujmy raz w tygodniu czy nawet raz w miesiącu przygotować sobie i bliskim danie z różnych części świata. Korzystając np. z książki: Italia do zjedzenia lub Stambuł do zjedzenia, wyszukajmy wybrane przepisy, zaprośmy bliskich do przygotowania potraw, wciągnijmy dzieci do ozdobienia stołu... Dajmy ponieść się wyobraźni!

Oczywiście możemy pójść na skróty i zamówić pizzę, ale może spróbujmy ją przygotować od początku. Sklepy spożywcze są ciągle otwarte, więc ogranicza nas zasób portfela i nasze wyobrażenia. Przecież kiedyś podróżowaliśmy i z tych podróży mamy wiele wspomnień i fotografii. Wyciągnijmy je z szuflady i zainspirujmy się.

Przykładowe menu na dzień z kuchnią włoską to: foccacia na śniadanie (czyli upieczony placek z przyprawami), na obiad: pollo al limone (czyli kurczak w cytrynach z rozmarynem), na kolację: gnocci (włoskie kluski ziemniaczane).

Lub wersja z Turcji: na śniadanie menemen (jajka smażone w pomidorach), na obiad: Adana Kepap (pikantny kebab z baraniny), na kolację: piyaz (sałatka z fasoli i czerwonej cebuli). W książkach znajdziemy przepisy zarówno dla osób spożywających mięso, jak i dla wegetarian.

Jeśli uważamy, że nie jesteśmy w stanie ugotować egzotycznych potraw, to może warto wyjąć fotografie i przewodniki, i zrobić po prostu wieczór wspomnień. Potraktujmy to jako dobrą zabawę i wykorzystajmy to, czym dysponujemy, żeby stworzyć namiastkę podróży bez wychodzenia z domu.

Tytuły wybrała oraz opracowała Aleksandra Trojańczyk.