Aktualności Booktour z Biblioteką Śródmieście. Książki o korporacjach

Wśród książek dostępnych na półkach Biblioteki Śródmieście znajdziecie nie tylko powieści, ale również poradniki oraz opracowania popularnonaukowe. Zajrzyjmy najpierw do działu Ekonomiaw którym znajdziemy tytuły przybliżające nam funkcjonowanie światowych korporacji. Między innymi takie bezwstydne, poruszające kwestie wielkich skandali, wciągające niczym biznesowe pikantne romanse, jakie czyta się z wypiekami na twarzy. Poza nimi znalazły się tu również książki niby opowiadające o wielkich fabrykach, ale zastosowane w nich rozwiązania możemy równie dobrze wdrożyć w mikro inicjatywach wszelkiej maści.

Pozwólcie zatem, że skierujemy Waszą uwagę na cztery spośród stojących tutaj opracowań.

Zacznijmy może od najpraktyczniejszej: „Drogi Toyoty do doskonałości w usługach” Jeffreya Likera i Karyn Ross. Została napisana dla wszystkich, którzy codziennie mają kontakt z klientami oraz dla zarządzających tak firmą, jak też zespołami pracowników. Autorzy opisują wdrożone przez fabryki Toyoty rozwiązania, jak też możliwości ich zaadaptowania w branżach nawet niezwykle od produkcji samochodów odległych. To proste, efektywne, nastawione na rozwijanie wszystkich aspektów działania firmy podpowiedzi, jak zaprojektować cały system, jakim w zasadzie jest firma. Sięgając po tę książkę, trzeba jednak pamiętać, że jest ciut specjalistyczna.

Skoro mówimy o producentach samochodów, warto sprawdzić książkę Jacka Ewinga. Ten dziennikarz przeprowadził śledztwo dotyczące całkiem niedawnego, najgłośniejszego skandalu w historii Volkswagena, który mógł stać się przyczyną upadku tego motoryzacyjnego giganta. „Szybciej, wyżej, dalej. Skandale Volkswagena” nie jest historią o dobrych praktykach oraz sukcesie wdrażanych modeli zarządzania – to opowieść o największej wizerunkowej katastrofie firmy, której przedstawiciele od lat przekonywali swoich klientów o tym, jak bardzo na sercu leżą im kwestie ekologii oraz dbania o środowisko. Tymczasem to właśnie ta nastawiona na dbanie o środowisko firma była odpowiedzialna za manipulacje pomiarów emisji spalin przez ich silniki diesla.

Trochę inną złą sławą i dużą dozą zazdrości otaczany jest inny gracz na międzynarodowych rynkach – koncern Coca-Cola. W swojej książce Bartow J. Elmore, „Obywatel Coke. Kapitalizm według Coca-Coli” przygląda się temu fenomenowi tego rozpoznawalnego na całym świecie imperium, rozpoczynając od ciekawej historii samego powstania samego napoju – pierwszy przepis zawierał w końcu kokainę (!) – przez historię rozwoju aż po nieśmiałe prognozy na przyszłość. Jest o czym czytać, w końcu wpływ Coca-Coli na naszą codzienność jest nie do przecenienia.

Podobnie wielką, globalną marką są także... klocki LEGO. Dokładnie tak – te niepozorne zabawki wytwarzane są od ponad osiemdziesięciu lat i przez prawie cały ten czas są stale obecne w naszej codzienności. A mogło być różnie, nie wszyscy zarządzający korporacją rozumieli bowiem, co sprawia, że ludzie tak bardzo te klocki kochają. Temu fenomenowi przygląda się Niels Lunde w „LEGO. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków” i robi to nie tylko dla fanów tychże zabawek, ale również dla zainteresowanych marketingiem, ekonomią oraz zarządzaniem i budowaniem imperium. Klocek za klockiem.

Na deser i trochę w bonusie, jeśli chcielibyście państwo spojrzeć na kapitalizm z nieco innej, nie ekonomicznej perspektywy (tak, tak można!) to warto zainteresować się „Kodem kapitalizmu. Jak Gwiezdne wojny, Coca-Cola i Leo Messi kierują twoim życiem” Marcina Napiórkowskiego. W niej autor trochę bardziej skupia się na tym, jak znane marki funkcjonują w naszej codzienności i w jaki sposób rządzą naszą wyobraźnią. Też warto!

Tytuły wybrała i opracowała Agata Włodarczyk.