May the 4th be with you!


Szczegóły wydarzenia


Dwudniowe obchody święta fanów Gwiezdnych Wojen – zapraszamy młodzież i dorosłych:

  • – na turniej gier planszowych Star Wars,
  • – na aż 7 prelekcji,
  • – na międzyfanowską wymianę książek, komiksów, figurek i innych gadżetów SW,
  • – na warsztaty origami,
  • – do samodzielnego wykonania tematycznej przypinki,
  • – do skorzystania z fotobudki ze zwariowanymi akcesoriami SW,
  • – do zrobienia sobie zdjęcia z cosplayerami Polish Garison Pomeranian Squad,
  • – do wspólnego stworzenia wiersza o tematyce SW,
  • – do zjednoczenia fanowskiej Mocy,
  • – do przebrania się za ulubionego bohatera SW.

 

Szczegółowy plan:

PIĄTEK, 16:30–20:00

SOBOTA, 10:00–15:00

– Turniej gier planszowych SW – od 16:30
– Przypinkownia, czyli zrób sobie przypinkę
SW – od 18:00 

PRELEKCJE

·  17:00 – Aleksander Killman i „Gwiezdne Wojny mitem uniwersalnym, czyli po czyjej drodze kroczy Skywalker”
·  18:00 – Agata Włodarczyk i „Gwiezdne Wojny (już) nie są tylko dla chłopców”,
·  19:00 – Bartosz Marciniak i „Na tropach Mocy. Ślady odległej galaktyki w popkulturze”.

 – Origami SW z Pią – 11:00–13:00
– Fotobudka tematyczna – 13:00–15:00
– Napisz linijkę Mocy – wspólne pisanie wiersza w uniwersum SW – od 11:00
– Międzyfanowska wymiana książek, komiksów, figurek, gadżetów SW 10:00–15:00
– Zrób sobie fotkę z cospleyerami – 11:00–14:00 

PRELEKCJE

·  10:00 – Jeremiasz Krause i „Dyplomacja mieczy świetlnych, czyli kim tak właściwie są rycerze Jedi”
·  11:00 – Michał Żołyński i „Marvel kontratakuje, czyli nowy kontra stary kanon w komiksach SW”
·  12:00 – Joanna „Ari” Szulc i „Stwory, potwory i roboty – Gwiezdne Wojny od kuchni”
·  13:00 – Janusz Bocian i „Gwiezdne Wojny okiem filmowca”.

Zapraszamy i niech Moc będzie z Wami!

 

Prelegenci:

Aleksander Killman – urodził się z mieczem świetlnym w ręku. Nic dziwnego, był to rok premiery „Powrotu Jedi”, a to zobowiązuje. Mimo niechlubnego romansu z myśliwcami TIE, jego serce zawsze należało do Jasnej Strony. O dziwo, choć już w szkole podstawowej postanowił zostać pisarzem, nie napisał ani jednego zdania o wydarzeniach w Odległej Galaktyce. A pisał wiele, doczekał się też publikacji powieści historycznej „Króle i bogi” w 2007 roku. Od tego czasu pisuje fantastykę, po cichu zabierając się za publikację Wielkiego Dzieła z gatunku fantasy.

Agata Włodarczyk – doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizuje się w studiach nad kulturą fanowską oraz kulturą popularną. W wolnych chwilach prowadzi prelekcje na konwentach i w Bibliotece z Pasją, szydełkuje i prowadzi bloga o skromnej nazwie Pałac Wiedźmy.

Bartosz Marciniak – aktor i założyciel Teatru Wędrownego „Włóczykij”, autor sztuk teatralnych, poeta, konferansjer, improwizator, autor tekstów piosenek aktorskich, twórca politycznych sucharów komiksowych, komik i busker. Miłośnik kultury i popkultury, pożeracz książek, filmów, komiksów i gier komputerowych, od z górą dwudziestu lat zakochany w sadze rodu Skywalkerów. Tym razem proponuje wycieczkę przez znane i nieznane gwiezdnowojenne tropy w mainstreamie. Przeszukamy razem naszą galaktykę, żeby odnaleźć nawiązania do galaktyki daleko, daleko stąd.

Jeremiasz Krause – zapalony czytelnik, miłośnik fantasy i członek Młodzieżowego Klubu Książki oraz Dyskusyjnego Klubu Młodego Pisarza (oba w Bibliotece z Pasją). W Gwiezdnych Wojnach zakochany, od kiedy miał 5 lat. Uczy się w Gimnazjum numer 24 imienia Marynarki Wojennej, jego ulubionym przedmiotem jest chemia. Pierwszy raz w życiu będzie wygłaszać prelekcję.

Michał Żołyński – na co dzień aktor w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, jak również bloger komiksowy i lider pomorskiego oddziału Polish Garrison. Komiksy to ważny element jego życia, który łączy z innymi pasjami. Jak sam mówi: „Historie obrazkowe towarzyszyły mi od najmłodszych lat. Na początku był to Kaczor Donald i Myszka Miki, a później różnej maści superbohaterowie. Wszystko to za sprawą mojego taty, który też jest wielkim fanem komiksów”. Mieszka w Trójmieście, a pracuje w Elblągu, dzięki czemu ma „gdzie trzymać kartony z zeszytówkami, bo półki są już po brzegi przepełnione wydaniami zbiorczymi. Wiadomo – co dwa magazyny, to nie jeden”. Komiksy to nie jedyna jego pasja. Jest też wielkim fanem uniwersum Gwiezdnych Wojen, takim przez duże „W”. Nie tylko czyta wszelkie książki, ale również posiada sporo kostiumów, w tym zbroję Sandtroopera. Jako aktor często wciela się w różne role, dlatego kolekcję kostiumów również  od czasu do czasu uzupełnia o superbohaterów. Kto z nas nie chciałby mieć w domu peleryny czy trójzębu?

Joanna „Ari” Szulc – przez większość życia praktycznie mieszkała w fandomie. Wielokrotna prelegentka, cosplayerka, organizatorka Star Force’a, wierna uczestniczka światowych konwentów Gwiezdnych Wojen i od czasu do czasu mandalorianka. Po latach przygód z sztuką uliczną, malarstwem i rowerem w końcu zdecydowała się na stateczne, studenckie życie we Wrocławiu. Mimo to wpływ fantastyki naukowej najwyraźniej nie odpuszcza, bo porzuciła sztuki piękne na rzecz zagadek mechaniki kwantowej. W wolnych chwilach wraca do swojego ulubionego zajęcia – popularyzacji nauki.

Janusz Bocianreżyser, scenarzysta, twórca komputerowych efektów specjalnych. W branży filmowej działa od 1999 roku, ale z zamiłowania filmy kręcił już od 10 roku życia. Jako reżyser kina niezależnego nakręcił kilkadziesiąt krótkich form filmowych. Film „Dawno Temu w Iłży” który jako współreżyser tworzył wraz z Michałem Drzewieckim otrzymał nagrodę za Najlepszy Zagraniczny Film Przygodowy na festiwalu w Nowym Jorku. Od 2010 jest reżyserem zawodowym, tworzy filmy krótkometrażowe, fabularne filmy promocyjne, teledyski i reklamy. Pracuje nad produkcją pełnometrażowego debiutu fabularnego pt. „Gunpowder”. Tworzył efekty specjalne między innymi do filmu „Wiedźmin”, serialu „Czas Honoru”, „Mała Matura 1947” i ostatnio „Git”. Prowadził warsztaty z wiedzy o filmie, pisania scenariuszy i tworzenia efektów specjalnych. Spośród wielu jego zainteresowań najważniejszym jest rekonstrukcja historyczna, w ramach której reżyserował niektóre największe inscenizacje historyczne w Polsce. Jest całkowitym samoukiem i jest z tego dumny.

 

O legionie:

Polish Garrison jest częścią międzynarodowej organizacji – LEGION 501st zrzeszającego blisko 5000 fanów Star Wars z około 40 krajów. Celem Legionu jest uczestnictwo w imprezach poświęconych Gwiezdnym Wojnom i promowanie profesjonalnych kostiumów z Gwiezdnej Sagi, postaci związanych z Galaktycznym Imperium (głównie Szturmowców i personelu militarnego ale także łowców nagród, mieszkańców terenów podległych Imperatorowi).

Honorowymi członkami Legionu 501st są m.in.: George Lucas (reżyser), Dave Prowse (Darth Vader), Mark Hamill (Luke Skywalker), Anthony Daniels (C-3PO), John Williams (kompozytor), zespół No Doubt, a Jurek Owsiak, dzięki staraniom członków Polish Outpost, został Honorowym Przyjacielem Legionu.

Polski posterunek Legionu 501st rozpoczął działalność w 2003 roku, jako Polish Outpost.
Początkowo liczył jedynie trzy osoby, ale od tego czasu liczba ta stale się powiększa i w chwili obecnej jest nas już 97. W 2008 roku rozpoczęliśmy starania o zmianę statusu na Garnizon, wynika to z zasad panujących w Legionie, po przekroczeniu magicznej cyfry 25 członków, Outpost otrzymuje rangę garnizonu. Naszym celem jest przeniesienie idei Legionu 501st na polski grunt. A wszystko to po to, aby szerzyć ideę Gwiezdnych Wojen, pomagać innym i samemu przy tym świetnie się bawić swoją pasją.

U podstaw działalności Legionu 501st leży pomoc i działania charytatywne. Tam gdzie możemy, pomagamy innym potrzebującym i wnosimy do ich codziennego życia powiew przygody i odległego świata z innej Galaktyki. Tym, którym zabrakło Mocy i oczekują poMOCY, także staramy się oddać cząstkę nas samych, po to aby nam wszystkim żyło się lepiej…