Barłóg Literacki w bibliotece

O książkach. Na luzie. Bez spiny. To nie zwykłe spotkanie autorskie – nawet nie będzie prowadzącego. Będzie za to nachalna promocja czytelnictwa, pogaduchy, mnóstwo poduszek i prawdziwe barłożenie z Sylwią Chutnik i Karoliną Sulej. Czytanie podane jako część stylu życia – związane z tym, co jemy, w co się ubieramy, jak spędzamy wolny czas.

Spotkanie z autorkami Barłogu Literackiego odbędzie się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni – w bibliotecznej wizji barłogu, więc jeśli masz ochotę poczuć się bardziej „jak u siebie”, możesz przyjść ze swoją poduszką… 🙂

Odcinek zapowiadający Spotkanie w Bibliotece z Pasją

Barłóg Literacki to program o książkach, kulturze czytania, roli literatury w życiu codziennym. To program, który pokazuje, że czytanie, krytyka literacka, zainteresowanie literaturą, to część życia, która jest dostępna dla każdego, może być praktykowana z poczuciem humoru, w każdym domu. Nazwa programu żartobliwie nawiązuje do miejsca, w którym najczęściej czytamy – do łóżka. Zarówno książki, jak i literackie gadżety, jak i zapraszani goście – wszystko ląduje wraz z prowadzącymi w łóżku, które jest centralnym elementem odcinka – jego jedyną scenografią.

„Barłożenie się” – wylegiwanie się w łóżku, odpoczywanie, relaks z książką, kubkiem kawy czy herbaty – to nasza alternatywa dla telewizora, powrót do czasów, kiedy weekend oznaczał to, że można dłużej pospać, zjeść w łóżku śniadanie i poczytać gazety czy książki. Czytanie i rozmawianie o książkach w łóżku to naszym zdaniem rodzaj polskiego hygge – tak modnej ostatnio sztuki szczęścia według Duńczyków. Nasze hygge to wygodne, ładne łóżko, sprawiające przyjemność ubrania i gadżety oraz książki, jeszcze raz książki i nasi rozmaici goście – których zapraszamy w naszą przestrzeń i którzy godzą się na to, aby pokazać się nam z domowej strony.

Sylwia Chutnik ­ – ur.w 1979 roku w Warszawie. Doktorantka Instytutu Kultury Polskiej UW. Kulturoznawczyni, technik księgarz. Prezeska Fundacji MaMa działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Przewodniczka miejska po Warszawie. Członkini Związku Literatów Polskich. Pisarka i felietonistka ,,Polityki”, „Pani” , „Wysokich Obcasów” i ,,Gazety Świątecznej”. Współpracowniczka TVP Kultura (program literacki „Cappuccino z książką” i „Zapomniani­odzyskani”). Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (min. Teatru Wielkiego­ Opery Narodowej, Galeria Bunkier Sztuki). Autorka powieści „Kieszonkowy Atlas Kobiet” (Ha!Art 2008), ,,Dzidzia” ( Świat Książki 2009), ,,Cwaniary” (Świat Książki 2012), „Jolanta” (Znak 2015). „Smutek cinkciarza” (Od Deski do Deski 2016) oraz książki „Warszawa Kobiet” (Biblioteka Polityki 2011) , zbioru felietonów ,,Mama ma zawsze rację” (Mamania 2012), ,,Proszę wejść. Więzienie, historie nieprawdziwe” (Nowy Teatr 2012) i zbioru opowiadań ,,W krainie czarów” (Znak 2014). Obie powieści zostały wystawione przez Teatr Powszechny w Warszawie i Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Jej książki zostały przetłumaczone i wydane w Niemczech, Rosji, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Chorwacji, Ameryce Północnej, Serbii i na Litwie.

Twórczyni sztuki ,,Muranooo” (Teatr Dramatyczny w Warszawie i teatr w Tel Avivie), ,,Aleksandra” (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), ,,Wanda” (współautorka, Teatr Stary w Krakowie) „Gwałt. Głosy” (Teatr Powszechny 2015) oraz słuchowiska radiowego „Piwnica” (premiera w Trójce 4.08.2014) Laureatka konkursu ,,Dama Warszawy 2007″ i ,,Wawoaktywnych 2008 Życia Warszawy”, nominowana do ,,Stołka” nagrody Gazety Stołecznej 2008, nominowana do tytułu Polki Roku 2007 Gazety Wyborczej i Kobiety Glamour 2008 oraz Róży Gali w kategorii literatura w 2010 roku, do nagrody ,,3 X Ona” portalu ,,Onaonaona.com”, do „Okularów Równości 2012”. Jej ,,Kieszonkowy Atlas Kobiet” został Książką Roku radiowej Trójki. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010. Laureatka Paszportów Polityki 2008 (literatura).Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike (w 2009, 2012 i 2015 roku). W 2010 roku dostała Społecznego Nobla Fundacji Ashoka za działalność społeczną. W 2011 roku została laureatką nagrody Fundacji Polcul za działalność społeczną.

Karolina Sulej  – ur. 1985 w Warszawie. Dziennikarka freelancerka i redaktorka prowadząca Wysokich Obcasów/ Gazety Wyborczej, gdzie zajmuje się także działem Styl Życia, Moda i Dizajn. Zaczynała jako 19­latka w „A4″, potem pracowała m.in jako wicenaczelna magazynu „Exklusiv”, redaktorka kultury w „Natemat”, dziennikarka „Przekroju”, redaktorka mody w magazynie „Pulp”, redaktorka prowadząca w magazynie „Podróże”. Współprowadziła program w TVP Kultura „Cappuccino z książką”. Była kuratorką sekcji eksperymentalnej Miesiąca Fotografii w Krakowie w edycji poświęconej modzie w 2013 roku, czego rezultatem było stworzenie magazynu „Maj”, oraz była w zespole współkurującym wystawę główną „Pogranicza mody” w Bunkrze Sztuki. Pisze do „Wysokich Obcasów”, „Dużego Formatu”, „Magazynu Książki”, „Culture.pl”, „Kuk­buka”, „Podróży”. Jest doktorantką w Instytucie Kultury Polskiej, gdzie zajmuje się studiami nad Zagładą ( wraz z zespołem Badań Pamięci o Zagładzie wydała ksiażkę „Ślady Holokaustu w kulturze polskiej” Krytyka Polityczna 2017) i działa w Zespole Badań nad Modą. Jest autorką książki „Modni. Od Arkadiusa do Zienia” Świat Książki 2015 – zbioru reportaży o polskiej modzie po 89 roku oraz zbioru reportaży „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island” Dowody na Istnienie 2018.

Spotkanie w ramach projektu „Książka – z salonów do Internetu”.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.