Afera Kryminalna w Gdyni

• Date:
  • Miejsce: Biblioteka Śródmieście (ul. Żeromskiego 36)

Spacer literacki i dwa spotkania autorskie to atrakcje, jakie czekają na mieszkańców Gdyni w ramach tegorocznej Afery Kryminalnej. Przed miłośnikami kryminału dwa dni pełne tajemnic, intryg i zbrodni. Chętni? To rezerwujcie czas 20 i 21 października.

PROGRAM:

Piątek, 20 października, start spod siedziby Wypożyczalni Centralnej (ul. Abrahama 60)

W piątkowy wieczór Śladami gdyńskich zbrodni oprowadzać będzie Arkadiusz Brzęczek, znawca historii miasta. Opowie o wstrząsających zbrodniach, które w przeszłości poruszały mieszkańców Gdyni. Spacer startuje spod siedziby Wypożyczalni Centralnej (ul. Abrahama 60) o godz. 19.00.

Sobota, 21 października, Biblioteka Śródmieście (ul. Żeromskiego 36)

Sobota to dzień, w którym miłośnicy kryminału będą mogli spotkać się z autorami ich ulubionego gatunku. W tym roku w ramach festiwalu do Gdyni zawitają Wojciech Chmielarz i Jakub Szamałek. Spotkania odbędą się popołudniu:

• 16.00 – spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem
  • 17.30 – spotkanie autorskie z Jakubem Szamałkiem

Spotkania poprowadzi Tomasz Słomczyński (www. magazynkaszuby.pl).

fot. Paweł Perłowski

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Były redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem czterech książek z serii kryminałów o komisarzu Mortce oraz powieści kryminalnych Wampir i Zombie (tzw. cykl gliwicki). Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, nagrodę tę otrzymał w 2015 roku za powieść Przejęcie.

Jakub Szamałek – urodzony w 1986 w Warszawie, gdzie obecnie mieszka. Pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent gier Wiedźmin). Absolwent University of Oxford, doktor archeologii śródziemnomorskiej University of Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Fascynat starożytności, na temat której prowadził bloga na portalu tygodnika „Polityka”. Za swoją debiutancką książkę, „Kiedy Atena odwraca wzrok”, otrzymał Nagrodę Czytelników na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, a za „Czytanie z Kości” — Nagrodę Wielkiego Kalibru. Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i Financial Times do grona 100 młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej.

Afera Kryminalna to festiwal kryminału, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku swojego istnienia festiwal gościł najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Wśród nich są i mistrzowie, i uczniowie, autorzy z wieloletnim dobytkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci intelektualnej gry. Bo kryminał to przede wszystkim dobra zabawa, mistrzostwo warsztatu i wiedza.

Tegoroczna edycja festiwalu obędzie się aż w 7 bibliotekach – Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Rumi, Wejherowie, Łęczycach i Gościcinie. W programie znajdą się spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty, gry kryminalne i pokazy filmowe.

Wśród gości festiwalu:

Krzysztof Beśka, Wojciech Burszta, Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj, Jan Gołębiowski, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Jolanta Knitter-Zakrzewska, Marek Krajewski , Michał Larek, Magda Omilianowicz, Robert Ostaszewski, Agnieszka Pruska, Adam Regiewicz, Marta Reich, Tomasz Sekielski, Alfred Siatecki, Jakub Szamałek, Adam Ubertowski, Mariola Zaczyńska, Izabela Żukowska, Jakub Żulczyk oraz policjanci z Kryminalnej Piły. GOŚCIE SPECJALNI: Stefan Ahnhem i Johan Theorin.

Więcej informacji na stronie: www.wbpg.org.pl/aktualnosc/afera-kryminalna-2017