“Pierwsze czytanie” w wykonaniu Joanny Bator

Przede wszystkim buntownik. Poza tym ciekawski, uparty, podróżnik i oczytany. Tak wygląda modelowy odbiorca książek Joanny Bator. Stworzenie portretu czytelnika było wyzwaniem dla pisarza w ramach spotkania z cyklu „Pierwsze czytanie”. W czwartek (5.10) odbył się drugi epizod.

Ideą cyklu jest, by zapraszani autorzy dzielili się z publicznością nowymi, niepublikowanymi wcześniej tekstami. Do filii Biblioteki Gdynia zapraszani są przedstawiciele nowej prozy polskiej. Gościem drugiego spotkania była Joanna Bator, autorka takich książek jak „Piaskowa Góra”, „Ciemno, prawie noc” czy „Rok królika”.  W Bibliotece Oksywie uchyliła czytelnikom rąbka tajemnicy swojej powieści, pt. „Purezento”, która ukaże się 27 listopada.

Spotkania z cyklu prowadzi Olga Kowalska, autorka bloga i vloga literackiego WielkiBuk.com., która oprócz interesujących pytań ma dla autorów wyzwanie. Joanna Bator spośród kilkunastu cech czytelnika/czytelniczki musiała wybrać pięć, które ich charakteryzują najbardziej.

Natomiast rozmowa podróżowała między Polską a Japonią,  między kulturą europejską a azjatycką, bo autorka przez wiele lat mieszkała w Japonii.  Joanna Bator mówiła też, że najlepiej pisze jej się z serca i bez misternie rozpisanych planów wydarzeń. Było też o szczerości wobec czytelnika, który według pisarki od razu wyczuje, gdy twórca pisze tak, by mu się przypodobać. Na koniec był czas na pytania od czytelników, wspólne zdjęcia i podpisywanie książek.

„Pierwsze czytanie” było transmitowane na żywo. Nagranie wciąż można zobaczyć na fan page Biblioteki Gdynia.

Gościem kolejnego epizodu, s01 e03, będzie Jakub Żulczyk. Spotkanie odbędzie się 4 grudnia w nowo otwartej „Bibliotece z pasją”.