Jakub Żulczyk na zakończenie sezonu

Epizod literacki z Jakubem Żulczykiem zakończył pierwszy sezon cyklu Pierwsze czytanie. Kolejny ruszy w nowym roku.  Z gościem trzeciego odcinka Olga Kowalska z Wielkiego Buka rozmawiała między innymi o pisaniu książek i scenariuszów, prawdzie i fikcji oraz o wierze w dobro i zło.

–  W życiu nie powiedziałem słowa prawdy – zaznacza autor w odpowiedzi na recenzje mówiące, że jego najnowsza książka „Wzgórze psów” to cała prawda o polskiej prowincji. – Jako autor piszę fikcję – dodaje.

Przyznał jednak, że czasem inspiruje się prawdziwymi wydarzeniami i podkreśla, że rzeczywistość zawsze będzie o krok do przodu przed fikcją.

– Gdy miałem już pomysł na tę książkę, na rozwiązanie tej powieści, to miałem też w sobie takie coś, że „nie, nie napiszę tego, bo to nie może się wydarzyć, to jest nieprawdopodobne” – opowiadał autor – A potem przeczytałem reportaż „Nie oświadczam się” Wiesława Łuki i zrozumiałem, że to, co chcę napisać w swojej książce jest absolutnie prawdopodobnie.

Spotkania z cyklu mają dwa stałe punkty. Przede wszystkim tytułowe Pierwsze czytanie niepublikowanych dotąd fragmentów swojej twórczości. Zazwyczaj są to zapowiedzi kolejnych książek, ale Jakub Żulczyk miał dla swoich czytelników inną niespodziankę. Przeczytał taki fragment „Wzgórza psów”, który nie znalazł się w książce.

Drugi punkt to wyzwanie dla autora. Jakub Żulczyk miał dopasować tytuły książek do ich pierwszych zdań. I choć w przygotowanym przez prowadzącą zestawie znalazły się książki, których pisarz nie czytał, poradził sobie bardzo dobrze.

Jak wszystkie spotkania w ramach cyklu „Pierwsze czytanie”, epizod z Jakubem Żulczykiem był transmitowany na żywo. Tym, którzy nie mogli być z nami lub chcą przeżyć to jeszcze raz, przypominamy, że film jest cały czas dostępny na naszym fan page.

Pierwsze czytanie to cykl epizodów literackich, w ramach którego do Biblioteki Gdynia zapraszamy przedstawicieli nowej prozy polskiej. W tym sezonie naszymi gośćmi oprócz Jakuba Żulczyka byli Jakub Małecki i Joanna Bator. Kolejne spotkania rozpoczną się w nowym roku.

This slideshow requires JavaScript.