Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2017

Zapraszamy na Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2017, które odbędą się w dniach 31 sierpnia – 3 września w Muzeum Miasta Gdyni, Klub Muzyczny Ucho oraz Muzeum Emigracji w Gdyni. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza i przekład na język polski. Laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA poznamy w sobotę, 2 września, podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni. W kolejnym dniu nagrodzeni spotkają się z publicznością.

Tegorocznemu finałowi NLG towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, w tym koncert Tymon Tymański „Zatrzymaj wojnę!” oraz warsztaty krytycznoliterackie „GDYNIA pisze”.

Na szczególną uwagę zasługuje akcja Narodowe Czytanie 2017. Czytamy Wesele Wyspiańskiego”, która zostanie przeprowadzona 2 września w wybranych gdyńskich trolejbusach.

Dni NLG otworzą SPOTKANIA Z NOMINOWANYMI W KATEGORIACH ESEISTYKA I POEZJA.
W czwartek, 31 sierpnia, o godz. 17.30 Zofia Król – Dwutygodnik porozmawia z autorami esejów: Andrzejem Kotlińskim, Stanisławem Łubieńskim, Łukaszem Musiałem, Moniką Muskałą, Krzysztofem Siwczykiem.

O godz. 19.00 Maciej Jakubowiak – Dwutygodnik przeprowadzi wywiady z poetkami i poetami: Anną Adamowicz, Cezarym Domarusem, Dawidem Mateuszem, Michałem Sobolem.

Piątek, 1 września, rozpoczynamy od uruchomienia warsztatów „GDYNIA pisze” przeznaczonych dla blogerów i krytyków literackich pod czujnym okiem Paulina Małochleb (krytyczka literacka, autorka bloga Książki na ostro) i Marcin Wilk (dziennikarz, autor bloga Wyliczanka).
SZCZEGÓŁY I JAK SIĘ ZAPISAĆ – CZEKAMY DO 20 SIERPNIA:
Gdynia pisze. Warsztaty dla blogerów i krytyków

O godz. 17.30 Michał Sowiński – Tygodnik Powszechny rozmawiać będzie Z NOMINOWANYMI W KATEGORII PROZA: Anną Cieplak, Salcią Hałas, Joanną Lech, Krzysztofem Środą.

Piątkowy wieczór będzie NALEŻAŁ TAKŻE DO TŁUMACZY. O godz. 19.00 Tomasz Swoboda – Wydział Filologiczny, Uniwersytet Gdański zaprosi na spotkanie z nominowanymi w kategorii przekład na język polski: Jackiem St. Burasem, Ryszardem Engelkingiem, Krzysztofem Majerem, Hanną Igalson-Tygielską, Ewą Zaleską.

Wieczór zakończy się w Klub Muzyczny Ucho koncertem Tymon Tymański „Zatrzymaj wojnę!”.
SZCZEGÓŁY ORAZ JAK I GDZIE ZDOBYĆ WEJŚĆIÓWKI/BILETY:
Gdynia i Tymon Tymański

Ostatnia płyta artysty zawiera dziesięć utworów o tematyce antywojennej, napisanych przez głośnych autorów polskich i rosyjskich. ​Na płycie znalazły się przejmujące piosenki m.in. Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, grup Akwarium i Aukcjon oraz Republiki, Siekiery i Brygady Kryzys. Aranżacje czerpią z różnych stylistyk, od synth popu i cyber punka do jazzu i rumby, ocierając się o formalny eksperyment.

LAUREATÓW 12. EDYCJI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA POZNAMY W SOBOTĘ, 2 września. Uroczysta gala rozpocznie się o godz. 18.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Dni Nagrody Literackiej GDYNIA zakończą NIEDZIELNE SPOTKANIA Z LAUREATAMI w Muzeum Miasta Gdyni.

Program szczegółowy:

31.08 | czwartek
17.30 Spotkanie z Nominowanymi w kategorii eseistyka – prowadzi: Zofia Król | Muzeum Miasta Gdyni | wstęp wolny
19.00 Spotkanie z Nominowanymi w kategorii poezja – prowadzi: Maciej Jakubowiak | Muzeum Miasta Gdyni | wstęp wolny

1.09 | piątek
10.00–12.15 | GDYNIA PISZE: warsztaty dla blogerów i krytyków – cz. 1: zajęcia warsztatowe z Pauliną Małochleb | Gdyńskie Centrum Filmowe – sala wykładowa 2.12 | obowiązują zapisy
13.00–15.15 | GDYNIA PISZE: warsztaty dla blogerów i krytyków – cz. 2: zajęcia warsztatowe z Marcinem Wilkiem | Gdyńskie Centrum Filmowe – sala wykładowa 2.12 | obowiązują zapisy
17.30 Spotkanie z Nominowanymi w kategorii proza – prowadzi: Michał Sowiński | Muzeum Miasta Gdyni | wstęp wolny
19.00 Spotkanie z Nominowanymi w kategorii przekład na język polski – prowadzi: Tomasz Swoboda | Muzeum Miasta Gdyni | wstęp wolny
21.00 Koncert Tymon Tymański „Zatrzymaj wojnę!” | Klub Ucho | wstęp na wejściówki + bilety

2.09 | sobota
12.00–15.00 | Akcja „Narodowe Czytanie 2017. Czytamy Wesele Wyspiańskiego” | Trolejbusy ZKM nr 20, 22, 23, 24, 27