Biblioteka Gdynia wysoko w rankingach social media

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zajęła wysokie pozycje w ogólnopolskim rankingu bibliotek aktywnych w mediach społecznościowych przygotowanym przez branżowy portal Lustro Biblioteki.

W kategorii „Facebook” gdyńska instytucja zajęła ósme miejsce, wyprzedzając m.in. Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy czy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Łodzi. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zdobyła Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Doceniono także działania Biblioteki Gdynia na portalu Instagram. Placówkę sklasyfikowano na piątym miejscu – przed m.in. Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu czy Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy. Tutaj najlepszy okazał się Dział Pracy z Dziećmi i Młodzieżą – Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu.

Celem badania było wskazanie profili bibliotek publicznych w mediach społecznościowych mierzone liczbą osób obserwujących i polubień – pisze w raporcie autorka badania, Barbara Morawiec.

Instytucje kultury muszą obecnie korzystać z wszelkich nowoczesnych narzędzi promocji. Aktywnie prowadzimy profile w mediach społecznościowych, w przyszłości naszym celem jest rozszerzenie działalności na tym polu. Szczególnie zainteresowani jesteśmy nieco niedocenianymi przez jednostki samorządowe kanałami, takimi jak YouTube czy Snapchat – mówi Darek Rybacki, kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej Biblioteki Gdynia.

– Dzięki aktywności w mediach społecznościowych liczymy na podnoszenie czytelnictwa w Gdyni. Spot promocyjny dotyczący Metropolitalnej Karty do Kultury, wykonany samodzielnie przez nasz Dział Komunikacji Zewnętrznej, zebrał prawie 100 polubień, 90 podzieleń się, łącznie dotarł do 35 tysięcy ludzi. To pokazuje, że inwestowanie pracy w social media się opłaca – mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.

Kompletny raport: http://lustrobiblioteki.pl/2017/02/ranking-bibliotek-social-mediach/